Sağlık
Giriş Tarihi : 24-03-2020 14:32   Güncelleme : 24-03-2020 14:32

Hantavirüs Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir

Çin’de bir vatandaşın otobüs seyahati sırasında hayatını kaybetmesi sonucu yapılan testin ardından hanta virüsünün pozitif çıkması şaşkınlık yarattı Peki Hantavirüs nedir nerede çıktı hantavirüs belirtileri nelerdir

Hantavirüs Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir

 

Çin’de Yunnan kentinden Shandong'a otobüsle seyahat eden bir kişi hayatını kaybetti. Ardından yapılan test sonucunda ise Hanta Virüsü'nün pozitif olduğu belirlendi. 

Dünyada korona virüs can almaya devam ederken Çin’den yeni bir virüsün var olduğuna dair haberlerin gelmesi panik yarattı. Çin’e yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times'ın haberine göre, hayatını kaybeden bir kişinin test sonucunda Hanta Virüsü tespit edildi. Ölen kişiyle aynı otobüste seyahat eden 32 kişide de aynı test yapıldı.

Hanta Virüsü Nedir?

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alır. Virusun yol açtığı Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hanta virüs pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan, kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir.

Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür. HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir.

Hanta Virüsü Nasıl Bulaşır?

Fareler ve diğer bazı kemirgenler hanta virus taşıyıcısıdır. Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Dünyada da oldukça yaygındır.

Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde virüsler en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir. Virüsü taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.