Sanal Gerçeklik Strese Faydalı
Advert
kayseri escort

Sanal Gerçeklik Strese Faydalı

Sanal gerçekliğin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) tedavisinde büyük etkisi var.

Sanal Gerçeklik Strese Faydalı

Gelişen teknoloji artık sağlık alanında da büyük yarar sağlamaya başladı. Uzmanlar tarafından uzun uğraşlar sonrasında yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Sanal gerçekliğin, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan savaş gazilerinin tedavisi konusunda yardımcı olmak için kullanılabileceği keşfedildi. Birleşik Krallık’ta bulunan Cardiff ve Vale Üniversite’sinde yapılan araştırmalar sonrasında bulunan tedavi, hastaları çeşitli görüntüler yansıtan bir ekranın önünde koşu bandında yürüterek gerçekleşiyor. İki yıllık çalışmalar sonucunda sanal gerçeklik tedavisi uygulanan hastalarda yüzde 40’a kadar iyileşme görüldüğü tespit edildi. Deneye katılan gazilerden biri, tedavinin hastalıkla mücadele konusunda büyük etkileri olduğunu söyledi. 

Tedaviye katılanlardan biri olan İskoçya’lı savaş gazisi Matt Nave, 2001’de 16 yaşındayken Kızıl Ordu’ya (RAF) katılmış ve sonrasında Irak’a gönderilmiş bir asker. Ordudaki rolü ise yaralı askerlerin toplanıldığı arabaları kullanmak. Yani savaş travmasını yaşamak için birçok kötü tecrübeye sahip olmuş bir asker. Hastalığı hakkında bahsederken ‘‘Böyle bir çatışma ortamına girmek ve yaralanan, ölen arkadaşlarınızı görüp onlara yardım etmeye çalışmak tarifi olmayan bir acı. İçinizdeki tüm olumsuz duyguları açığa çıkarıyor; korku, üzüntü, endişe… Ve hepsini aynı anda hissetmek inanılmaz zor, daha da zoru ise her gün bunları yaşamaya alışmak. Tüm bunlar beni çok etkilemişti. Bu durum benden o kadar çok şey aldı ki, en sonunda zihinsel sağlığımı da yitirdim. Her şey bittikten sonra normal hayata dönmek benim için neredeyse imkansızdı.’’ dedi.

Iraktan döndükten sonra günlük yaşamda kendine yer bulmaya çalışan Matt, uyum sağlama konusunda başarılı olamadı. Sorunlarını aşmak için içkiye bağımlı olduktan sonra henüz deney aşamasında olan sanal gerçeklik tedavisi ile karşılaştı ve kendi isteğiyle deneklerden biri oldu. Tedaviden bir yıl sonra ise travma nöbetlerinin azalması sayesinde artık kendini normal bir insan olarak hissedebildiği için mutlu olduğunu belirtti. 

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) nedir? 

Kişinin ruhsal ve bedensel varlığını sarsan her türlü olaya travma denir. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ise, bazı insanların savaş, doğal afet, kaza veya cinsel saldırı gibi yaşamı tehdit eden bir olaya şahit olduktan sonra gelişen bir zihinsel sağlık sorunudur.

Bu tür olaylardan sonra kötü hatıraları anımsamak, hala yaşıyor gibi hissetmek veya uyumakta zorluk çekmeniz normaldir. İşe gitmek, okula gitmek ya da insanlarla vakit geçirmek gibi normal günlük aktiviteler yapmak zor olabilir. Eğer birkaç aydan uzun sürerse ve hala belirtileriniz varsa, travma sonrası stres bozukluğunuz olabilir. Bazı insanlar için, TSSB belirtileri ilerleyen zamanlarda da ortaya çıkabilir. 

Haber: Umut Cansu DUMLU

 

 

son dakika sondakika haberler dünyadan haberler sanal gerçeklik sanal gerçeklik nedir? travma sonrası stres bozukluğu TSSB Matt Nave İskoçya Kızıl Ordu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator