B Vitamini Eksikliği: Olası Bir Depresyon Tetikleyicisi mi?

B12 vitamini ve diğer B vitaminleri, ruh hali de dahil olmak üzere çeşitli beyin işlevlerini etkileyen beyin kimyasallarının üretiminde rol oynar.

Sağlık 17.09.2020, 04:13 17.09.2020, 04:55
1494
B Vitamini Eksikliği: Olası Bir Depresyon Tetikleyicisi mi?

Haberkolay.net – B Vitamini ve Depresyon Arasındaki İlişki: B12 vitamini ve diğer B vitaminleri, ruh hali de dahil olmak üzere çeşitli beyin işlevlerini etkileyen beyin kimyasallarının üretiminde rol oynar. Düşük seviyelerde B12, B-6 ve folatın depresyonu tetiklediğinden veya teşvik ettiğinden şüphelenilmektedir.

Dr. Daniel K. Hall-Flavin, ABD'deki ünlü Mayo Kliniğinde psikiyatristtir. Kliniğin güncel bir makalesinde, uzman, çeşitli B vitaminlerinin düşük seviyeleri ile depresyon arasındaki bağlantıları açıklıyor . Bazı insanlar B12 almak için mücadele ediyor Psikiyatristin bildirdiği gibi, bu vitaminlerin düşük seviyeleri, belirli diyetlerin veya alınan vitaminlerin emilememesinin bir sonucu olabilir.

Yaşlı yetişkinler, veganlar ve özellikle çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları olan kişiler, yeterli miktarda B12 vitamini almakta zorluk çekebilirler. Bir eksiklikten şüpheleniliyorsa, bunu netleştirmek için bir kan testi yapılmalıdır. Eksiklik durumunda önerilen takviyeler B12 vitamini eksikliği teşhisi konulursa, uzmana göre B12 ile diyet takviyeleri almanız önerilir.

Bu, vücudun yeterli besin almasına yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer ilaçlarla birlikte alırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü B12 vitamini preparatları, özellikle yüksek dozlarda alınmaları halinde bazı ilaçlarla etkileşim halindedir.

Bu mutlaka önceden bir doktorla görüşülmelidir. Diyetinizle yeterince B12 vitamini alın Yeterli B12 vitamininin diyetinizle emilmesini sağlamak istiyorsanız, Dr. Hall-Flavin düzenli olarak balık, yağsız et, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünleri tüketir. B12 ile zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar da iyi bir alternatiftir.

B12 eksikliğine bağlı depresyon?

"B vitaminlerinin depresyondaki rolünün net olmadığını unutmayın" diyor Dr. Hall flavin. Bir bağlantı öneren çalışmalar olsa da, kesin kanıtlar üretmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. B12 vitamini takviyesi almanın depresyon riskini azaltmaya yardımcı olup olmayacağı da yeterince kanıtlanmamıştır. Psikiyatrist, "Besin takviyeleri, antidepresanlar ve psikolojik danışmanlık gibi kanıtlanmış depresyon tedavilerinin yerini alamaz" sonucuna varıyor.

B12 vitaminine ne için ihtiyacımız var ve eksikliğin sonuçları nelerdir?

B12 Vitamini (kobalamin), insan vücudunun kendi kendine üretemediği, suda çözünen önemli bir vitamindir. Bu yüzden sürekli gıdalardan alımına bağımlıdır. Vitamin, insan vücudunda üç şekilde etki eder: Metilkobalamin hücre plazmasında çalışır, Mitokondride adenosilkobalamin (hücrelerin enerji santralleri), hidroksokobalamin hem kanda hem de sitoplazmada etkilidir.

Metilkobalamin ve adenosilkobalamin, "biyoaktif koenzimler" olarak adlandırılır. Vücut, vitamini ancak bu iki şekilde doğrudan kullanabilir. Ligin üçüncüsü olan hidroksokobalamin bir koenzim değil, esas olarak bir toksin ve radikal yakalayıcı görevi görüyor.

B12 vitamininin İnsan vücudundaki görevleri:

B12 vitamini, insan organizmasında çok çeşitli görevlere sahiptir. Kobalamin, enerji metabolizması, kan oluşumu, DNA sentezi, folik asit metabolizması, homosisteinin parçalanması, miyelin kılıfı üretimi (sinir kılıfı; sinir liflerini izole eder) ve bazı nörotransmiterler ile ilgilidir.

Hücre bölünmesi, kan oluşumu, DNA sentezi En iyi bilinen muhtemelen B12 vitamininin kan oluşumu üzerindeki etkisidir. Belirgin bir eksiklik anemiye neden olabilir. Kobalamin, hücrelerin düzgün şekilde bölünmesi kadar önemlidir. Folik asit de bu sürece dahil olur. Bir eksiklik durumunda, DNA sentezi sırasında sözde transkripsiyon hataları ortaya çıkabilir ve bu uzun vadede muhtemelen kanser riskinin artmasına neden olabilir. Kronik hastalıklar da bununla ilişkilidir.

Eritropoez olarak da bilinen kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, vitamin varlığına bağlıdır. Aksi takdirde bu, kırmızı kan hücrelerinin olgunlaşma bozukluğuna yol açabilir. Bunlar daha sonra gerekli miktarda oksijeni ememezler.

Halsizlik, baş dönmesi , nefes darlığı ve hipotansiyon gibi belirtiler bunu gösterir. Enerji metabolizması B vitamini performans ve enerji seviyesi üzerinde etkilidir. Organizmamız yaptığı her şey için enerjiye ihtiyaç duyar.

Bu yemek için önemlidir. Buradan elde edilen enerji depolanır ve gerektiğinde erişilir. B12 vitamini bu karmaşık süreçte büyük rol oynar. Hücre zarının yapısı B12 vitamini, hücre zarı lipidlerinin oluşumunda rol oynar. Ancak bu süreç henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bununla birlikte, zar oluşturan lipitler, miyelin kılıflarının bir parçasıdır. Bunlar, elektrik kablolarının yalıtım katmanına benzer şekilde sinirlerin etrafında koruyucu bir örtü görevi görür.

B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilecek bu koruyucu örtüler eksikse, etkilenenler karıncalanma, kas güçsüzlüğü, felç, koordinasyon bozuklukları veya hafıza bozukluklarından muzdariptir. Bunun karşılığında sinirleri de yenileyici bir etkiye sahip olmalıdır.

Nitrozatif stres Nitrozatif stres , bir tür oksidatif strestir. Ancak, burada kötü olan oksijen radikalleri değil, nitrojen monoksit radikalleridir (NO). Bunların çoğu vücuda yükler ve ona zarar verebilir. Nitrozatif stres, iltihaplanma, kimyasallar, ilaçlar, nikotin, psikolojik ve fiziksel stres nedeniyle oluşur. Normal, dengeli miktarlarda NO önemlidir. Örneğin bu, yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkisi olan kan damarlarının iç duvarlarını gevşetir. Hidroksokobalamin formundaki B12 Vitamini, kendisini çok fazla nitrojen monoksit radikaline karşı savunabilir ve NO'yu zararsız hale getirir.

Bu sözde nitrozatif stresle savaşır. Homosistein Homosistein, protein metabolizması sırasında esansiyel amino asit metiyonin parçalandığında (gıdalardaki proteinlerden) üretilir. Homosistein kanda okside olur ve böylece kan damarlarının iç kısmına saldırır, bu da zamanla arterlerin sertleşmesine ve daha sonra kalp krizine yol açabilir . B6, B12 vitaminleri ve folik asit tehlikeli homosisteini parçalayabilir.

B12 vitamini, sinirlerin işlevselliği ve sinir uyarılarının iletimi için çok önemlidir. Nörotransmiterlerin sentezi Nörotransmiterler, sinir uyarılarının iletilmesi için gerekli olan haberci maddelerdir. Serotonin, dopamin, adrenalin, noradrenalin ve asetilkolin gibi çeşitli haberci maddelerin sentezi için vazgeçilmezdir.

Cobalamin ne yapabilir?

Kobalamin yeterli enerji sağlar ve bu nedenle yorgunluğa karşı çalışır. Vitamin sinirlerin büyümesini destekler, eritrosit üretiminde rol alır, sağlıklı hücre bölünmesini sağlar, kan damarlarını korur, konsantrasyon, iyi hafıza ve zihinsel enerji için önemlidir ve ruh halimizi olumlu yönde etkiler.

Folik aside ek olarak, hamile kadınlar ve başarılı bir gebelik için B12 vitamini varlığı çok önemlidir. B12 vitamini ve folik asit etkileşimi B12 vitamini ve folik asit (folat veya B9 vitamini olarak da adlandırılır) vücutta yakın bir şekilde çalışır.

Daha önce de belirtildiği gibi, ikisi, zararlı homosisteinin parçalanmasında büyük ölçüde rol oynuyor. Folatı aktive etmek için kobalamin gereklidir (bu, folik asidin doğal, biyoaktif şeklidir). Bu, B12 vitamini eksikliğinden fonksiyonel bir folik asit eksikliğinin gelişebileceği anlamına gelir. Gıdalardaki B vitamini Yiyeceklerden alınan folat, midede insan organizmasındaki sözde içsel faktöre bağlıdır. Bu, kobalaminin daha sonra kan dolaşımına salındığı terminal ileuma (ince bağırsağın son bölümü) taşınmasıdır. Nedenleri:

B12 vitamini emilimini ne engelleyebilir?

B12 vitamini emiliminin bozulmasının nedenleri arasında mide mukozasında iltihaplanma , midenin parçalarının çıkarılması, TYP-A gastrit (vücudun kendi midesine saldırdığı ve dolayısıyla iç faktörün artık düzgün şekilde oluşmadığı bir otoimmün hastalık) yer alır. atrofik gastrit (mukoza zarında atrofik değişiklikler, enzim ve hidroklorik asit üretiminde azalma), ilaçlar (örneğin mide asidi blokerleri) ve kronik bağırsak iltihabı veya bağırsak bölümlerinin çıkarılması.  

Glüten intoleransının neden olduğu çölyak hastalığında, etkilenenler genellikle B12 vitamini eksikliğinden de muzdariptir. B12 vitamini eksikliği B12 vitamini eksikliğinin temeli olabilecek yukarıda belirtilen nedenlere ek olarak, başkaları da vardır.

Bu içerir: örneğin katı bir vejetaryen veya vegan diyeti yoluyla gıda ile yetersiz alım; Örneğin çölyak hastalığı ve ekzokrin pankreas yetmezliğinde olduğu gibi vitaminlerin bağırsak tarafından emilemediği malabsorpsiyon; ağır alkol tüketimi, balık tenyasıyla bir istila, bağırsakta kötü kolonizasyon, artan ihtiyaç (örneğin bir enfeksiyon bağlamında veya hamilelik sırasında), B12 analogları ile yer değiştirme (örneğin Spirulina), ihtiyarlık veya genetik "Imerslund-Gräsbeck Sendromu".

B Vitamini eksikliğinin belirtileri

Karaciğer folatı üç yıla kadar depolayabilir. Bu nedenle, vitamin eksikliği semptomları genellikle yalnızca birkaç yıllık kalıcı yetersizlikten sonra ortaya çıkar. Hepsinden önemlisi , bunlar zararlı aneminin (vitamin B12 eksikliği anemisi) tetiklediği yorgunluk , bitkinlik ve solgunluğu içerir . E

ksiklik ayrıca sinir aktivitesini de etkiler. Sonuç olarak ellerde ve ayaklarda anormal duyumlar, karıncalanma, felç ve zihinsel yeteneklerde azalma gibi belirtiler gelişir. İyi bilinen bir eksiklik belirtisi, yanan dil ve ağız mukozasında yaralanmalarla birlikte yumuşak kırmızı bir dildir.

Diğer semptomlar bağışıklık yetmezliği, kanama eğilimi , iştahsızlık ve kilo kaybıdır. B12 vitamini, et ve diğer bazı hayvansal ürünlerde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. (Resim: bit24 / fotolia.com) Günlük tüketim - gıdada B12 Alman Beslenme Derneği'ne göre, bir yetişkinin günlük B12 vitamini tüketimi yaklaşık 4 µg (mikrogram), hamile kadınlar için bu değer 4.5 ve emziren kadınlar için 5.5 µg. Özellikle insan karaciğerinde yaklaşık 2000 ila 4000 ug depolanır.

Bir eksik arz durumunda, önce bu azaltılır. B12 Vitamini hemen hemen sadece et, sosis, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Çok düşük konsantrasyonlu, hayvansal olmayan menşeli istisnalar, lahana turşusu, deniz topalak ve salyangozdur. Örneğin günlük ihtiyaç için 100 gr Emmentaler, 70 gr sığır eti, 100 gr somon veya 60 gr kıyma yeterlidir.

Burada katı vejeteryanların ve özellikle veganların B12 vitamini eksikliği geliştirebileceği zaten açıktır. Eksiklik Nasıl Belirlenir Yukarıda listelenen belirtiler genellikle bir doktora götürür. Ayrıntılı bir anamneze dayanarak, bir kan testi ve bir idrar testi isteyecektir. Diyet tartışılır, muhtemelen yeniden gözden geçirilir ve değiştirilir. Beslenme yetersizliği, emilimle ilgili bir eksiklikten ayırt edilmelidir. Bunun için özel bir muayene gereklidir.

Temel olarak nedeni belirlemek sonraki tedavi için önemlidir. Örneğin, şırıngalar veya infüzyonlar şeklinde parenteral uygulama gerekli olabilir. Başlangıçta vücut yüksek dozlarda yenilenir. Bunu, genellikle tablet şeklinde olan idame tedavisi takip eder. Çok ciddi olmayan bir eksiklik de oral ikame ile telafi edilebilir.  B12 vitamini, et ve diğer bazı hayvansal ürünlerde yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Bir B12 vitamini eksikliği, bir kan testi ile nispeten kolay bir şekilde belirlenebilir. Tabletlerde bulunan kobalamin türü oral tedavi için önemlidir. Metilkobalamin, hidroksokobalamin ve adenosilkobalamin içeren müstahzarlar tavsiye edilir.

Bu üç tip aynı zamanda doğal gıdalarda bulunur ve vücuttaki farklı görevler için gereklidir. Özet Folat, gerekli, hayati bir vitamindir ve öncelikle sinirler, beyin ve zindelikten sorumlu olan B vitaminlerinden biridir. Bir eksiklik, oldukça geniş kapsamlı şikayetlere neden olabilir ve tedavi edilmeli veya ortadan kaldırılmalıdır. Burada altta yatan hastalığın teşhisi önemlidir. Uzun süredir katı bir şekilde vejetaryen veya vegan olan kişiler, böyle bir kobalamin eksikliği geliştirme riski taşırlar. Uygun bir müstahzar ile günlük ikame burada düşünülebilir.

Bilimsel çalışmalar, Helicobacter pylori ile B12 vitamini eksikliği arasında bir bağlantı olduğunu da göstermiştir. Helicobacter pylori, B12 vitamini eksikliği olan kişilerin yarısından fazlasının midesinde bulundu. Hastaların yüzde 40'ında serumdaki B12 vitamini seviyesi de Helicobacter enfeksiyonu tedavisi sonrasında yükseldi. Helicobacter pylori enfeksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan B12 malabsorpsiyonu, burada kesinlikle B12 vitamini eksikliği ve hiperhomosisteineminin olası bir tetikleyicisi olarak düşünülmelidir.

Önemli not: Bu makale yalnızca genel bilgileri içerir ve kendi kendine teşhis veya kendi kendine tedavi için kullanılmamalıdır. Doktor ziyareti yerine geçemez.

Kaynak: https://www.heilpraxisnet.de/symptome/vitamin-b12-mangel-symptome-therapie/

Yorumlar (0)
15
açık
Namaz Vakti 19 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 37 71
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Leeds United 37 56
9. Everton 36 56
10. Arsenal 36 55
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 37 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 37 28
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30