Gündem
Giriş Tarihi : 10-10-2019 13:07   Güncelleme : 11-10-2019 10:16

YENİ SİSTEMDE İKİ KERE EMEKLİ OLUNABİLECEK

Yeni Ekonomi Programı'nın açıklanmasıyla birlikte yeni emeklilik sistemin nasıl işleyeceği merak konusu oldu.

YENİ SİSTEMDE İKİ KERE EMEKLİ OLUNABİLECEK

Yeni Ekonomi Programı'na göre tamamlayıcı emeklilikten yararlananların iki kere emekli olabileceği üzerinde duruldu. Yeni sisteme göre emekli olabilmek için 10 yılın yeterli olacağı kaydedildi. Söz konusu sistemde üç model üzerinde çalışıldığı vurgulandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) birçok insanı ilgilendiren yeni bir emeklilik sistemi ele alındı. Albayrak'ın tamamlayıcı emeklilik adı verilen sistemin, çalışanların emekli olduktan sonra gelirlerinin düşmemesi üzerinde durduğunu açıkladı. Aynı zamanda çalışanların gelirlerinin düşmemesi adına onlara ikinci bir maaşın sunulacağını söyledi. ikinci emeklilik sisteminin kamu emekliliğine göre daha kısa sürede gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Açıklanan yeni tamamlayıcı emeklilik sisteminin birçok ülkede uygulandığı ve herbirinin çok farklı olduğu kaydedildi. Türkiye'de 2017 yılında uygulanmaya başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) katılımının zorunlu olduğu ve isteğe bağlı olarak vazgeçilebileceği vurgulandı. BES'e dahil olan vatandaşlar 2 ay içinde çıkabiliyorken kalanlar üçlü devlet katkısından faydalanabiliyordu. Albayrak'ın açıkladığı  yeni sisteme göre ise çalışanlara emekliliklerinde ek gelir kazandırarak çalışma hayatı boyuncada yaşam standartlarını korumaları amaçlandı.

Bakan Albayrak, tamamlayıcı emeklilik sistemi için yeni modellerin üzerinde çalışıldığı söyledi. İlk akla gelen sistemde zorunluluk esas alınarak çalışanların bütçelerini sarsmadan birikim yapabileceği ve devlet ya da işverenin desteğinin olabileceğine dikkat çekti. Şu anki mevcut durumda 10 yıl ve 56 yaş tamamlandığında emekli olabileceğini sözlerine ekledi. 

Üzerinde durulan bir diğer konu ise çalışanların aldıkları maaşları emeklilikte de alabileceği yönünde düzenleme yapılacağına dikkat çekildi. Alınan maaştaki ek ödemelerin çıkarıldıktan sonra ise kalan net tutarın emekli maaşı ödemesi olacağı üzerinde duruldu. 

Açıklanan bir diğer emeklilik modeli ise BES'ten farklı olarak riskli ve yıpranma payı yüksek olan mesleklere yönelik olduğu vurgulandı.
 


 

 

 

 

Peki tamamlayıcı emeklilik sistemi diğer ülkelerde nasıl uygulanıyor?

-İngiltere'de zorunlu sosyal güvenlikten bağımsız olarak işverenlerin desteğiyle olan mesleki emeklilik ve bireysel emeklilik bulunuyor. 

-Macaristan'da zorunluluk esasıyla ve tümüyle çalışanların desteğiyle finanse edilen bireysel emeklilik sistemine dayalı emeklilik fonları bulunuyor.

-Arjantin'de devlete bağlı sosyal güvenlik sistemiyle birlikte emeklilik fonu yöneticileri tarafından işletilen bireysel emeklilik sistemi bulunuyor.

-Avusturya'da 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren çocuğu 3 yaşından küçük olan kişiler sisteme dahil olunca devlet teşviki alıyor.

-Finlandiya'da kazanç ve prim ağırlıklı yeni bir tamamlayıcı emeklilik sistemi devreye sokuldu.

-Şili'de 2008 yılında özellikle düşük gelir grubunda olan çalışanların emeklilikte yeterli emekli aylığı alabilmesi için tamamlayıcı emeklilik uygulaması ön plana çıkarıldı.

-Danimarka'da zorunlu sosyal güvenlik sistemiyle birlikte bir de zorunlu tamamlayıcı emeklilik uyguluyor.

-İtalya'da ise mesleki tamamlayıcı emeklilik sigortası uygulanıyor.