Eğitim
Giriş Tarihi : 09-09-2019 12:30   Güncelleme : 09-09-2019 12:36

VELİLERİN CEBİNE ATEŞ DÜŞTÜ

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı başladı. Veliler yeni eğitim yılı için alış-veriş yapmak zorunda kaldı. Kitap, kırtasiye, okul kıyafeti ve servis ücreti cep yakıyor.

VELİLERİN CEBİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Yeni eğitim yılı için ders zili çaldı. Veliler 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı için ellerini ceplerine attı. Her ne kadar kitap parası yok dense de kitap, kırtasiye, okul kyafeti ve servis ücretleri cep yaktı.

OKUL KAYIT ÜCRETİ İLE BAŞLADI:
Veliler için eğitim yılının ilk masrafı, çocuklarını yeni bir okula yazdıracak olanlarda başladı. Öğreni kayıt ücretlerini direk isteyemeyen okullar, bağış adı altında kayıt ücreti aldı. Bununla ilgili veliler gerek sosyal medyadan gerekse şikayet yoluyla hakkını aramaya kalktı. Ancak bi sonuç alabilen sayısı oldukça azdı.

KİTAP PARASI:
Yeni ğitim sisteminde okul kitapları devlet tarafından verilse de, öğretmenler tarafından destekleyici eğitim kitapları önerisi velileri zorunlu gibi gözükmese de ekstra bir masrafa itiyor. Kimi zaman kitap paralarının 100 liralara kadar ulaştığı eğitim dönemlerinde bazen tek bir kitap destekleyici olarak görülmüyor ve velilerin ceplerinden daha da fazla ücretler çıkabiliyor.

SERBEST KIYAFETE PARA:
Kıyafet zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla birlikte velilerin bir nebze olsun rahat nefes alması gerekirken, bir çok okulda uygulanan tek tip kıyafet uygulaması da velielrin ceplerini yakıyor.  Sadece tişört için bile 50 TL para ödemek zorunda kalan veliler, yazlık ve kışlık okul kıyafetleri için bir ğitim yılında 300-400 lirayı bulan ücretrerle karşı karşıya kalabiliyorlar.

VELİLER DERTLİ:
Tüm bunların yanı sıra kırtasiye ücretleri içinde alış-veriş yapmak zorunda kalan veliler, yeni eğitim yılının başlanıgıcı için yarım asgari ücretli maaşından fazlasını harcamak zorunda oldukları için hem dertli hemde öfkeliler. Kırtasiye ücretlerinin cep yaktığı, servis ücretlerinin sınırları zorladığı şu dönemde ‘‘çocuklarımızı servisle okula göndersek masrafıyla baş edemiyoruz. Servise vermeden yürüyerek göndersek dışarıda başına ne gelir korkusuyla yaşıyoruz. Yeni eğitim yılı bizler için büyük külfet ve sorun olarak karşımıza çıkıyor’’ şeklinde sitemde bulundular.