Gündem
Giriş Tarihi : 05-05-2020 12:45   Güncelleme : 05-05-2020 15:51

Uzmanlardan Korona Günlerinde Tsunami Uyarısı

Koronavirüsün hakim olduğu günlerde uzmanlardan, Türkiye kıyılarını vuracağı düşünülen tsunami uyarısı geldi. Sokağa çıkma yasağında deprem olması halinde hangi önlemler alınmalı?

Uzmanlardan Korona Günlerinde Tsunami Uyarısı

Türkiye koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçirirken, uzmanlardan tsunami uyarısı geldi. Girit Adası'nda meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem sonrası 7 ilde mini tsunami olacağı açıklandı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, tsunami tehlikesine dikkat çekerek, "Geçmiş yıllarda baktığımızda kıyılarımızda tsunami olduğunu biliyoruz. Olası bir mega depremde kıyılarımızda tsunami yeniden görülebilir" ifadelerini kullandı. Tsunamiden etkilenecek 7 ilin ise; Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir olacağı kaydedildi.

Ege Ve Akdeniz Kıyıları Tehlikede
Yunanistan’ın Girit kıyılarında meydana gelen deprem sonrası yaşanacak sarsıntılardan dolayı mini bir tsunami gerçekleştiği açıklandı. Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise 7.0 şiddetinde depremlerde oluşacak olan tsunaminin, Türkiye kıyılarını da vuracağını açıkladı. Sözbilir yaptığı açıklamada, "Bölgede, geçmişte 8.0 büyüklüğünü geçen mega depremlerin tsunami yarattığını biliyoruz. Belki depremler Türkiye'nin dışında ancak tsunami bizi de etkileyecektir. 6.4 büyüklüğündeki bir deprem bizim kıyılarımızda tsunamiye neden olmasa bile 7.0'yi aşmaya başladığında tsunami tehlikesi olacaktır. 8.0'i geçen olası bir depremde, bizim Akdeniz ve Ege kıyılarının yani Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir'e kadar olan kesimleri tsunamiden etkilenebilir." İfadelerini kullandı.

Can Kaybını En Aza İndirecek Yöntemler
Türkiye kıyılarında tsunaminin çoğu kez görüldüğünü belirten Sözbilir, "Tarihsel kayıtlara baktığımızda güney ve batı kıyılarımız ile Marmara Denizi'nde 7.0 şiddetini geçen depremlerde tsunami olduğunu görüyoruz. Daha önce kıyılarımızda tsunami olması, 8.0 büyüklüğüne yakın bir depremde bu kıyılarda yeniden tsunami olacağını bize gösteriyor. Tsunami etkisinden kurtulmak için modellemeler yapılıyor. Sanal ortamda oluşturulan depremlerle olası bir tsunaminin vereceği zarar ve denizin gideceği mesafe ölçülebiliyor. İnsanlar sahildeyken tsunami alarmı verildiğinde oluşturulan toplanma alanları, can kaybını en az seviyeye indirecektir. Riskli olan bölgelerimizde de bu tarz toplanma alanları yapılmasında fayda var" şeklinde konuştu.

Depremde Nasıl Davranacağımızı Bilmiyoruz
Türkiye'nin deprem konusunda riskli bölgede olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, sokağa çıkma yasağında vurması halinde tüm önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. Sözbilir, "Koronavirüs döneminde dışarıya çıkmamaya gayret ediyoruz ve hafta sonları da sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Ancak deprem olursa dışarı çıkmamız gerekiyor. Burada birbirinden oldukça zıt bir durum var. Deprem olduğunda ne yapacağımızın cevabını bilmiyoruz. O konuda çalışma yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın bünyesindeki Bilim Kurulu'nun bu konuda da çalışma yapmasının doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü deprem ülkesiyiz ve her an yıkıcı bir depremle karşılaşabiliriz. Evin içindeyken neler yapılması gerektiğiyle ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.