Gündem
Giriş Tarihi : 16-10-2019 18:50   Güncelleme : 16-10-2019 18:50

Türk Hava Kurumu Yönetimine Kayyum Atandı

Türk Hava Kurumu'nda yaşanan krizlerin ardından başkanlığa kayyum atandı.

Türk Hava Kurumu Yönetimine Kayyum Atandı

Türk Hava Kurumu’nda eski yönetim ile yeni yönetim arasında tartışmalar yaşanmıştı. THK genel başkanı kendisine ihanet edildiğini belirtip eski yönetimi usulsüzlükle suçlayarak şikâyetçi olmuştu. THK eski başkanı ise söylenenlerin iftira olduğunu söyleyip kendisinin de davacı olacağını söylemişti. 

THK Merkez Denetleme Kurulu üyelerinin avukatı olan Mustafa Köroğlu, kuruma kayyum atanması talebiyle açtığı dava açtı. Davanın Ankara 9.Sulh Mahkemesinde görülen duruşmasında Köroğlu, “Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyelerinin birçoğu yönetimden ayrılmıştır. Yönetim tek başına idare edilmektedir. Bu da hukuksuzluklara neden olmaktadır. Kuruma son genel kurul yapısı ile olağanüstü ve seçim gündemli temsil kayyumu atanmasını talep ediyoruz.” dedi. 

Davalı tarafın avukatları da yönetim kurulu üyelerinin ayrılmış olması sebebiyle yönetim kayyumu atanmasını talep ettiklerini belirtti. Talepleri değerlendiren mahkeme, Merkez Denetleme Kurulu’nun açtığı davayı reddedip Türk Hava Kurumu Başkanlığı’na Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik yönetim kayyumu atanmasına hükmetti. Değerlendirilen suçlamaların ardından Ankara 9. Sulh Mahkemesi, THK yönetimine kayyum olarak eski Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’yı atadı.