Gündem
Giriş Tarihi : 18-05-2020 12:25   Güncelleme : 18-05-2020 13:02

Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti

Son Dakika... Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifa ettiği öğrenildi. Tartışma yaratan istifanın perde arkası ise merak edildi.

Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yüyüten Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine verilmişti. Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifa ettiği öğrenildi.

Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine verilmesiyle ilgili karar, 15 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Görev yeri değişikliğinin 'ihaleye fesat karıştırmak' suçundan olduğu yönünde iddilar ortaya atıldı. 2019 son çeyreğinde yaşanan olayda, gemilerin alt kısmında bulunan torpidonun bir parçası olan tel için ihaleye çıkıldığı kaydedildi. İhaleyi kazanan firmanın telin dayanıklılık testinde başarılı olamadığı anlaşıldı. Süreçte yer alan uzmanların ve Yaycı'nın firmaya hata düzelene kadar bir ödeme yapılmaması emri verdi. Söz konusu durumun Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal'a bildirilmesi sonrası komutan Yaycı'ya, “Bu seferlik firmaya ödeme yapılsın, sözleşmedeki eksiklikler giderilsin, bir sonraki sözleşmede bu hususlar dikkate alınsın” emri verdi. Ödeme yapılmasının ardından ise tartışmalar da beraberinde geldi. Tümamiral Cihat Yaycı'nın düzmece bir şekilde tuzağa çekildiği yorumalrı yapıldı.

Yakın bir zamanda bazı sosyal medya hesaplarından üst düzey bir komutanın görevinden alınarak, başka bir poziyona getirilmesi iddiası gündeme geldi. Cuma günü Tümamiral Cihat Yaycı'nın Genelkurmay Başkanlığı emrine getirilmesi ise tartışma yarattı. Cihat Yaycı ise istifa gerekçesini “Onurum, gururum incindi” sözleriyle açıkladı.