Spor
Giriş Tarihi : 17-03-2020 14:13   Güncelleme : 18-03-2020 00:07

Süper Lig'e Korona Virüs Ayarı

Koronavirüs nedeniyle ertelenmesi gündemde olan liglerle ilgili UEFA bir açıklama yaptı. Tüm Avrupa’yı ve hatta dünyayı kapsayan virüs nedeniyle ülkelerin şampiyonlarının nasıl seçileceği sorusuna yanıt verdi.

Süper Lig'e Korona Virüs Ayarı

Avrupa’da liglerin Nisan ayına kadar tedbiren ertelenmesinin ardından olasılıklar da hesaplanmaya başlandı. UEFA tarafından yapılan açıklamada, liglerin tamamen iptal edilmesi durumunda ülkelerin şampiyonlarını kendi federasyonlarının belirleyeceği ifade edildi. UEFA'nın bu konuda bir yetkisinin bulunmadığını söyleyen yetkililer, tüm yetkinin ülke federasyonlarında olduğunu açıkladı. 

ŞAMPİYONLUK TURNUVASI:
UEFA tarafından yapılan açıklamanın ardından birçok ülke, liglerin iptal edilmesi durumunda yürütecekleri yolu belirlemeye başladı. İlk ve en ağır basan seçenek, Şampiyonluk yarışında olan takımların Temmuz ayı içerisinde kendi aralarında çift devreli mini bir turnuva yapması oldu. Play-off grubu olarak adlandırılacak olan bu turnuvadan en çok puanı alarak lider olarak ayrılan takım şampiyon ilan edilecek. Sıralamada 2, 3 ve 4. olan takımlarsa Avrupa Kupaları'na katılma hakkı elde edecek.

DİĞER BİR SEÇENEK:
Diğer bir seçenek ise, ülke futbolunu Avrupa'da en iyi temsil edecek takımı, bağla bulunduğu ülkenin federasyonun vereceği karar ile şampiyon ilan etmek olacak. Yada İngiltere Premier Lig'de Liverpool'un olduğu gibi açık ara lider olan takımların şampiyon olarak ilan edilmesi seçeneği değerlendirilecek.

BEŞİKTAŞ VE FENERBAHÇE OLMAYACAK:
Türkiye'de şampiyonluğun belirleneceği Play-off sistemine dahil edilecek takımların ise Galatasaray, Trabzonspor, Başakşehir ve Sivasspor'un olabileceği bir başka takım veya takımların bu gruba alınmayacağı yönünde iddialar gündeme geldi. Yine bu iddialara göre Beşiktaş ve Fenerbahçe, neredeyse tarihte bir ilk olacak olan bu turnuvayı sadece seyirci olarak takip edebilecek.