Spor
Giriş Tarihi : 06-05-2020 14:15   Güncelleme : 06-05-2020 15:04

Süper Lig ve Diğer Ligler Başlıyor

Son dakika… Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen Spor Toto Süper Lig başta olmak üzere diğer profesyonel ve amatör ligleri 12-13-14 Haziran haftasında başlayacağını duyurdu.

Süper Lig ve Diğer Ligler Başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig ve diğer liglerin geleceği hakkında açıklamada bulundu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, 5 Mayıs tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ligler hakkında bir görüşme yaptı. Toplantının ardından Özdemir, TFF Yönetim Kurulu ile birlikte alınan son kararları açıkladı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir acıkmasında, "Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgın bütün dünyayı sardı ve 5 ay geçmesine rağmen hala etkisini sürdürüyor. Bu süreci birlik ve beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Dünyaya örnek bir mücadele gösterdik. Her gün daha iyiye gidiyoruz ancak tedbirlerden vazgeçmeden, mücadeleyi bırakmadan yoluma devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Sağlık Kurulundan Protokol
Başkan Özdemir, futbolun sağlığı için önemli kararlar alındığını vurguladı. Özdemir, "Yaşanan süreçte Türk futbolu da etkilendi. Dünyada spor anlamında en hızlı karar alan ülke olduk. Virüse karşı oldukça önemli adımlar attık. Futbola dönüş için sağlık kurulumuz çok önemli bir protokol hazırladı. Futbol oynanması için çok önemli kararlar alındı. İlk bölümü açıkladı, müsabaka bölümünü de kamuoyuyla paylaşacağız" şeklinde konuştu.

UEFA ve FIFA ile görüşüldü
UEFA ve FIFA ile yapılan görüşmelerin ardından kararların alındığını vurgulayan Özdemir, "Futbolun bu krizden en az şekilde etkilenemsi için gerekeni yaptık ev yapmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı ile Bilim Kurulu ile görüşmeler yaptık. Süreci sürekli değerlendirdik. UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaptık" dedi.

12-13-14 Haziran
Bakan Koca’nın süreci ne kadar iyi yönettiğine de değinen Özdemir, merakla beklenen tarihleri açıkladı. Başkan Özdemir, "Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile de bir görüşme yaptık. Sayın Koca, görevi başarıyla götürüyor. Yönetim Kurulu olarak toplantımızı yaptık. Normalleşme planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Tüm şartları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizdik. Şimdilik olma kaydıyla, altını çizerek söylüyorum, elimizde değişik senaryolarımızın olduğunu da hatırlatarak tüm liglerin 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldık. Sağlık Kurulu ve Bilim Kurulu toplantısının ardından maçların nasıl oynanacağına karar verilecek. Sonrasında kararları kulüplere aktaracağız" şeklinde ifade etti.

Temmuz Ligler İçin Son
Temmuz ayının ligler için son tarih olduğuna da dikkat çeken Özdemir açıklamasını şöyle tamamladı: "Devletimizin tüm kurullarının desteğiyle sezonu tamamlamayı düşünüyoruz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır ama yeni dönemi de fırsata çevirmeliyiz. İnşallah liglerimizi en güzel şekilde Temmuz ayında sonlandıracağız. Ağustos ayı sonunda da UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapacağız. Hiçbir virüse meydanı bırakmayacağız.