Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-09-2019 19:24   Güncelleme : 20-09-2019 19:38

SUAT ALTIN'DAN KONKORDATO AÇIKLAMASI

KAYSERİ SON DAKİKA: Kayseri'nin önde gelen inşaat firmalarından Suat Altın, konkordato kararı için başvurduğu mahkeme sonucuyla ilgili açıklama yaptı.

SUAT ALTIN'DAN KONKORDATO AÇIKLAMASI

Kayseri'nin önde gelen inşaat firmalarından Suat Altın İnşaat, mahkeme kararıyla açıkladığı Konkordato kararıyla ilgili oalrak bir açıklama da bulundu. Şirketin sahibi Suat Altın tarafından yapılan açıklama da, ''İflas etmedik. Aksine mali elimizdeki mali kaynaklarımızla borçlarımızı ödeyebilmek için konkordato ilan ettik'' açıklamasını yaptı.

KONKORDATO AÇIKLAMASI:
Önce Kayseri'de ardından İstanbul'da yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken, ancak üklke genelinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor bir döneme giren Suat Altın İnşaat ile ilgili açıklanan konkordato kararıyla alakalı olarak şirketin sahibi ve yetkilisi Suat Altın'dan bir açıklama geldi. Açıklamasında, sanıldığı gibi iflas etme gibi bir durumun olmadığını söyleyen Suat Altın, konkordatonun şirketin iflasa gitmemesi için alınan bir önlem olduğunu belirtti. Yapılan yazılı açıklama da, ''Ürettiği tüm konutlarda insan olgusunu ön planda tutan Suat Altın İnşaat, 1970’den beri toplam 10.000 kişiyi konut sahibi yapmış, birçok önemli projeyi teslim tarihinden önce başarıyla tamamlamıştır. Suat Altın İnşaat kurulduğu günden itibaren İstanbul ve Kayseri’de öncü ve örnek nitelikte, kaliteli birçok projeye imzasını atmıştır'' cümlelerine yer verilirken durumun tez zamanda düzeleceğinden de söz edildi.

AÇIKLAMAYI SUAT ALTIN YAPTI:
Suat Altın İnşaat'
ın Kayseri'nin bir değeri olduğundan ve bu değere sahip çıkılması gerektiğinden söz edilen açıklama da, ''Suat Altın İnşaat olarak ülkemizin son dönemde yaşadığı ekonomik daralmadan bizler de “ödeme dengesinde bozulmalar yaşayarak” etkilenmiş durumdayız. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak adına yaptığımız konkordato talebimiz ilgili mahkeme tarafından kabul edilerek sonuçlandırılmıştır. Öncelikle kamuoyundaki algılandığının aksine konkordato kararının iflas anlamına gelmediğinin altını çizmek isteriz. Konkordato kararı şirketin bilançoları üzerinde yapılan inceleme neticesinde “bu şirketin mal varlıkları ve alacakları borçlarını ödemeye yeter” anlamında verilen bir karardır. Konkordatonun asıl amacı bir anlamda şirketin borçları nedeniyle baskı altında kalması sonucu iflas etmesini önlemektir, yanı iflasa karşı bir koruma kalkanıdır. Suat Altın İnşaat olarak güçlü bilanço yapısına sahibiz ve mahkemenin verdiği karar da bu durumu teyit eder mahiyettedir. Unutulmamalıdır ki, Suat Altın İnşaat bizlerden çok Kayseri’nin bir değeridir, bu değeri ayakta tutma konusunda mücadele vermekteyiz. Şirketimiz hakkında talebimiz üzerine mahkeme tarafından verilen konkordato kararının amacı ödeme dengesinde oluşan bozulmayı toparlamak, bankalar başta olmak üzere borçlarımızı yeniden yapılandırmaktır. Suat Altın İnşaat olarak vermiş olduğumuz taahhütlerimizi yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam etmekteyiz.
Özetle ifade etmek gerekirse çözüm ortaklarımızın, taşeronlarımızın, çalışanlarımızın, müşterilerimizin, endişe etmesini gerektirecek bir durum bulunmamaktadır, işimiz olduğu gibi devam etmektedir. Önce Cenab-ı Allah’ın izniyle Suat Altın İnşaat olarak dimdik ayakta olduğumuzu, bütün taahhütlerimizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyurur, bize güvenen herkese de sonsuz teşekkürlerimizi sunarız'' denildi.