Gündem
Giriş Tarihi : 03-06-2020 14:27   Güncelleme : 03-06-2020 14:33

Sevimli Tavşanlar Pandemi Sürecinin Vazgeçilmezi

Koronavirüse salgını sürecini evinde geçiren vatandaşlar, evcil hayvan edinerek kendilerine meşgale yaratmak istedi. En çok tercih edilen hayvanın ise tavşan olduğu anlaşıldı.

Sevimli Tavşanlar Pandemi Sürecinin Vazgeçilmezi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının vatandaşların alması gereken önlemlerde hassasiyet göstermesi sonucunda, yayılım hızının azaldığı gözlendi. Uzmanlar, tedbirlere normalleşme sürecinde de dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulundu.

Kendilerini karantina altına alan vatandaşlar, evlerinde meşgale edinmek istedikleri için evcil hayvan edinmeye yöneldi. Ancak kedi ve köpek beslemenin kendilerine fazla sorumluluk yükleyeceği düşüncesiyle çok sayıda kişi, farklı evcil hayvanlara yönelim gösterdi. Tatlı ve şirin görüntüleriyle pek çok kişinin gönlünü fetheden tavşanlar, karantina sürecinde sıklıkla tercih edildi. 
Pet Shop ve hayvan satışı yapılan iş yerlerinde en çok tavşan satışı yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Özellikle Bursa ve civarında koronavirüs sürecinde kendine arkadaş arayan pek çok kişi bu sevimli hayvanlardan bir tane satın aldı. Tavşan yetiştiriciliği yapan Tahsin Işık ise “Birçok aile evde kaldığı için evcil hayvan beslemeye başladı. Köpek ve kedi gibi hayvanların bakım sorumluluğunu almak istemeyenler, tavşan bakmaya yöneldi” ifadelerini kullandı.

Tavşan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yavru tavşan bakımı evcil hayvanlar içerisinden en keyif verecek anları da beraberinde getirir. Yavru tavşanlar öğrenmeye oldukça meraklıdırlar. Gördükleri her şeyi yalama ve dokunma eğilimindedirler. Ne görürlerse görsünler mutlaka yanlarına giderler, koklar ya da yalarlar. Bu yüzden evde tavşan besleyenlerin elektrik kablolarını ortalıkta bırakmaması gerekir. Çünkü yavru tavşan kabloyu tanımak için onu ısırabilir. Bu korkunç durum elektrik çarpmasına ve tavşanınızın hayatını yitirmesine neden olabilir. Aynı şekilde ortalıkta duran boyalar, spreyler ya da temizlik malzemelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Evcil hayvanınız bu tarz ürünlere ulaşması engellenmelidir. Bu sorunu çözmek için en kolay çözüm kabloları bantlamak veya kullanılmıyorsa dolaba kaldırmaktır.

Tavşan Besleme
Yavru tavşanlar ilk 15 gün anne sütü ile beslenmelidir. 15.günden itibaren yumuşak besinleri yemeye başlayabilirler. 3 haftalık olduklarında kuru besleyici yemleri de yemeğe başlayabilirler. Dilerseniz daha geç yani 4.haftalık olduktan sonra da kuru gıdaya geçebilirsiniz.