Gündem
Giriş Tarihi : 21-05-2020 12:07   Güncelleme : 21-05-2020 16:24

Şehir Hastanesinin İsmindeki Çam Ve Sakura Nedir

İstanbul Başakşehir’de açılacağı duyurulan hastanenin isimlerinde geçen çam ve sakuranın anlamları merak edildi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin isimlerinde geçen ağaç türlerinin hikayesi araştırıldı.

Şehir Hastanesinin İsmindeki Çam Ve Sakura Nedir

İstanbul Başakşehir’de en yakın zamanda açılması planlanan Şehir Hastanesi’nin adının ne olacağı merak edildi. Ortaya atılan pek çok isim arasında çam ve sakura kelimelerinin ön plana çıktığı kaydedildi. Söz konusu isimlerin vatandaşlar tarafından ilginç bulunması üzerine yoğun olarak araştırılmaya başlandı. İki farklı ağaç türünün olasılıklar arasında yer alması dikkat çekti. Söz konusu ağaçların ikisini de isminde barındıran hastanenin 21 Mayıs tarihinde açılacağı duyurulmuştu. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi adıyla, 21 Mayıs 2020 tarihinde hizmete başlayacağının altı çizilmişti.

Japon kültürünün önemli bir parçası olan sakura ve Türk toplumunun yakından tanıdığı çam yeni hastane hakkında pek çok kişide merak uyandırdı. Japonca bir kelime olan Sakura'nın Türkçesi ‘kiraz çiçeği’ ve meyve vermeyen ağaç olarak bilindiği belirtildi. Ağacın, prunus cinsinden olan türünden herhangi birinin çiçeği olduğu kaydedildi. Aynı zamanda sakura Japon kültüründe bir hayli önem arz eden bir tür olmakla birlikte Japonya'nın da ulusal simgelerinden biri olması tüm dikkatleri üzerine çekti. İstanbul’da açılan hastane de neden hem Japon hem de Türk kültüründen ağaçların yer aldığı merak konusu oldu.

Söz konusu çiçeğin, Mart ayının son haftası ile Nisan’ın ilk haftası açtığı ve Japonya’da bu dönemin kutsal sayıldığı öğrenildi. Japonya hava durumuyla birlikte Sakura Durumunun da verildiği kaydedildi. Bu dönemde ülkeye kiraz çiçeğini görmek için çok sayıda turist geldiği vurgulandı.

Türkiye’de de yetişen çam ise Pinaceae (çamgiller) familyasından ve Pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlerden biri olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'de iki yapraklı olan beş çam türü bulunduğu ve sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam ile fıstık çamının bu aileye mensup olduğu öğrenildi.