Gündem
Giriş Tarihi : 19-05-2020 14:02   Güncelleme : 19-05-2020 14:17

RTÜKten Nihatla Sivrisinek programına 3 Yayın Durdurma

Radyo Televizyon Üst Kurulu, Kafa Radyo’da yayınlanan Nihatla Sivrisinek programında bir dinleyicinin içki içtiğine dair bir bilgiyi paylaşması üzerine 3 kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜKten Nihatla Sivrisinek programına 3 Yayın Durdurma

Radyo programı yapan Nihat Sırdar’ın uzun yıllardır farklı radyolarda dinleyiciyle buluşan Nihatla Sivrisinek programına bağlanan bir dinleyicinin ifadeleri RTÜK tarafından cezalandırıldı. Söz konusu cezaya konu olan, “Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider” ifadeleri sevilen programın 3 kez yayın durdurma cezasına maruz kalmasına neden oldu. RTÜK tarafından ceza Nihat Sırdar ve ekibine 1 Mayıs tarihinde tebliğ edildi.

Nihat Sırdar sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda cezanın 19 Mayıs tarihinde uygulanmaya başladığını duyurdu. Sırdar şu ifadeleri kullandı: "Nihat'la Sivrisinek @kafaradyo da başlayamıyor. Bir dinleyici mesajında okuduğumuz "Evde kendi patates cipsimi yaptım. Yanında bira iyi gider" sözünden dolayı RTÜK tarafından verilen 3 günlük yayın durdurma cezasının ilk günü çünkü."

Benzer bir cezada, Halk TV’de yayınlanan Şirin Payzın’ın sunuculuğunu yaptığı Sözüm Var programına verilmişti. Canan Kaftancıoğlu’nun yayın sırasında yaptığı değerlendirmeler sonrası RTÜK, kanala beş yayın durdurma ve 29 bin TL’de para cezası verilmesini hükmetmişti. Kanal yönetiminde savunma alınmadan verilen bu karar, Ankara 14. İdari Mahkemesi tarafından ‘savunma alınmadan ceza verildiği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Yaşanan olayların ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haber bültenlerinde yorum yasağı getirmek gibi uygulamaların hayata geçirilebileceği açıkladı. “Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK” konulu video konferansta konuşan Şahin, televizyon kanallarının haber bültenlerine yapılabilecek müdahaleler hakkında değinerek: “Buradan uyarıyorum, normalde kanuna göre yorum yapması mümkün değildi. Gerçekten bu işi iyi yapan arkadaşlarımızın yorumlarını engellemeyelim diye biz de diğerlerininkini engelleme adına karar almıyoruz. Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karara alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler.”