Magazin
Giriş Tarihi : 26-05-2020 08:00   Güncelleme : 26-05-2020 15:19

Reyting sonuçları açıklandı mı

Ekranların sevilen dizi ve programların her akşam giriştikleri reyting savaşında hangi yapımın ilk sırada yer aldığı merak konusu oldu. Peki 25 Mayıs 2020 tarihli reyting sonuçları yayımlandı mı?

Reyting sonuçları açıklandı mı

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Pazartesi akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.               

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 25 Mayıs 2020 Pazartesi akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. İşte 25 Mayıs 2020 reyting sonuçları...

Reyting nasıl ölçülür?
Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?                 

Reyting Nedir?
Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.       

Reyting oranları nasıl hesaplanır?
Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır. 

Reyting denekleri nasıl seçiliyor?
Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.

TOTAL REYTİNG TOP 10 PROGRAM
1    SURVIVOR    TV8
2    FOX ANA HABER    FOX
3    SURVIVOR EKSTRA    TV8
4    SHOW ANA HABER    SHOW TV
5    ESRA EROL'DA    ATV
6    GULDUR GULDUR SHOW (TKR)    SHOW TV
7    CARKIFELEK    KANAL D
8    ATV ANA HABER    ATV
9    HIZLI VE OFKELI 7 (Y.S)    STAR TV
10    KANAL D ANA HABER    KANAL D

AB REYTİNG TOP 10 PROGRAM
1    SURVIVOR    TV8
2    FOX ANA HABER    FOX
3    SURVIVOR EKSTRA    TV8
4    GULDUR GULDUR SHOW (TKR)    SHOW TV
5    SHOW ANA HABER    SHOW TV
6    KANAL D ANA HABER    KANAL D
7    HIZLI VE OFKELI 7 (Y.S)    STAR TV
8    ORGANIK ASK (T.S)    FOX
9    SURVIVOR OZET    TV8
10    MADAGASKAR 2 (Y.S)    TRT 1