Magazin
Giriş Tarihi : 27-04-2020 08:00   Güncelleme : 27-04-2020 12:00

Reyting sonuçları açıklandı mı

Ekranların sevilen dizi ve programların her akşam giriştikleri reyting savaşında hangi yapımın ilk sırada yer aldığı merak konusu oldu. Peki 26 Nisan 2020 tarihli reyting sonuçları yayımlandı mı?

Reyting sonuçları açıklandı mı

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Pazar akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.               

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 26 Nisan 2020 Pazar akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. İşte 26 Nisan 2020 reyting sonuçları...

Reyting nasıl ölçülür?
Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?                 

Reyting Nedir?
Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.       

Reyting oranları nasıl hesaplanır?
Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır. 

Reyting denekleri nasıl seçiliyor?
Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri
hediye edilebilir.

TOTAL İLK 10 PROGRAM
1    SURVIVOR    TV8
2    GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU    FOX
3    AYLA (T.S)    FOX
4    SHOW ANA HABER    SHOW TV
5    TOSUN PASA (T.S)    SHOW TV
6    KUNG FU PANDA (Y.S)    KANAL D
7    KANAL D HABER HAFTA SONU    KANAL D
8    SURVIVOR OZET    TV8
9    IBO ILE GULLUSAH (T.S)    SHOW TV
10    SURVIVOR EKSTRA    TV8

AB İLK 10 PROGRAM
1    SURVIVOR    TV8
2    GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU    FOX
3    AYLA (T.S)    FOX
4    KUNG FU PANDA (Y.S)    KANAL D
5    TOSUN PASA (T.S)    SHOW TV
6    SURVIVOR EKSTRA    TV8
7    SURVIVOR OZET    TV8
8    RAMAZAN SEVINCI    TRT 1
9    IBO ILE GULLUSAH (T.S)    SHOW TV
10    SHOW ANA HABER    SHOW TV