Magazin
Giriş Tarihi : 28-03-2020 20:00   Güncelleme : 01-04-2020 14:53

Reyting sonuçları açıklandı mı

Ekranlarda yayınlanan dizi ve programların her akşam giriştikleri reyting savaşında hangi yapımın zirvede yer aldığı merak konusu oldu. Peki 28 Mart 2020 tarihli reyting sonuçları açıklandı mı?

Reyting sonuçları açıklandı mı

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Cumartesi akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.               
AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 28 Mart 2020 Cumartesi akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. İşte 28 Mart 2020 reyting sonuçları...

Reyting nasıl ölçülür
Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?                 

Reyting Nedir
Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.       

Reyting oranları nasıl hesaplanır
Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır. 

Reyting denekleri nasıl seçiliyor
Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.
 

TOTAL İLK 10 PROGRAM
1 GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX
2 SURVIVOR TV8
3 SHOW ANA HABER SHOW
4 HABABAM SINIFI MERHABA (T.S) FOX
5 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW
6 HABER ONU SHOW
7 KANAL D HABER HAFTA SONU KANAL D
8 ATV ANA HABER ATV
9 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
10 MASKELI BESLER INTIKAM PESINDE (T.S) FOX

AB İLK 10 PROGRAM
1 GULBIN TOSUN ILE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX
2 SURVIVOR TV8
3 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW
4 KALK GIDELIM TRT 1
5 SHOW ANA HABER SHOW
6 HABABAM SINIFI MERHABA (T.S) FOX
7 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
8 KANAL D HABER HAFTA SONU KANAL D
9 ATV ANA HABER ATV
10 HABER ONU SHOW