Magazin
Giriş Tarihi : 02-04-2020 20:00   Güncelleme : 03-04-2020 13:20

Reyting Şampiyonu

Ekranlarda yayınlanan dizi ve programların her akşam giriştikleri reyting savaşında hangi yapımın zirvede yer aldığı merak konusu oldu. Peki 2 Nisan 2020 tarihli reyting sonuçları açıklandı mı?

Reyting Şampiyonu

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Perşembe akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.               

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 2 Nisan 2020 Perşembe akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. İşte 2 Nisan 2020 reyting sonuçları...

Reyting nasıl ölçülür?
Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?                 

Reyting Nedir?
Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.       

Reyting oranları nasıl hesaplanır?
Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır. 

Reyting denekleri nasıl seçiliyor?
Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.

TOTALDE İLK 10 PROGRAM
1    BIR ZAMANLAR CUKUROVA    ATV
2    FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER    FOX
3    BIR ZAMANLAR CUKUROVA (ÖZET)    ATV
4    MUGE ANLI ILE TATLI SERT    ATV
5    ESRA EROL'DA    ATV
6    RECEP IVEDIK 5 (T.S)    TV8
7    SHOW ANA HABER    SHOW
8    ATV ANA HABER    ATV
9    BUKET AYDIN'LA KANAL D HABER    KANAL D
10    ZUHAL TOPAL'LA SOFRADA    FOX

AB'DE İLK 10 PROGRAM
1    FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA HABER    FOX
2    BIR ZAMANLAR CUKUROVA    ATV
3    GULDUR GULDUR SHOW (TKR)    SHOW
4    RECEP IVEDIK 5 (T.S)    TV8
5    BIR ZAMANLAR CUKUROVA (OZET)    ATV
6    SHOW ANA HABER    SHOW
7    MUCIZE DOKTOR (TKR)    FOX
8    MUGE ANLI ILE TATLI SERT    ATV
9    ZUHAL TOPAL'LA SOFRADA    FOX
10    SEKSENLER    TRT 1