Gündem
Giriş Tarihi : 09-05-2020 16:26   Güncelleme : 09-05-2020 16:26

Ramazanda Pastırma ve Sucuğa Büyük İlgi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sofralarda Kayseri'ye özel tatlar yoğun ilgi gördü. Pastırma ve sucuk satışı artan ürünler arasında yer aldı.

Ramazanda Pastırma ve Sucuğa Büyük İlgi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sofralarda zengileşmeye başladı. Geniş ve kalabalık sofralara hasret kalınan günlerde, vatandaşlar yinede damak zevklerinden vazgeçmedi. Kayseri’de de Ramazan ayında kentin yöresel ürünlerinden olan pastırma ve sucuk yoğun ilgi gördü.

Ramazan ayının gelmesiyle beraber iftarların ve sahurların değişmez lezzetlerinden olan pastırma ve sucuk içine ilgi arttı. Koronavirüs salgınında dolayı satışlarında azalma yaşanan esnaf, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yükseliş yaşandığını söyledi.

Kayseri’de pastırmacılık yapan Bekir Çatalbaş, “Virüsten dolayı satışlarımız durmuştu ama Ramazan’dan dolayı işlerimizde biraz hareketlenme oldu. Pastırma, sucuk ve sucuk içi satışlarımız Ramazan’da da devam ediyor. Geçen senelerdeki Ramazan’lara bakarak baya düşük. Ufak tefek satışlarla gidiyoruz. Etin kilosuna zam geldiği için bu pastırma ve sucuk fiyatlarına da zam olarak yansıyacak. Sucuk içinin kilosunu da 70 TL’den satıyoruz. Sarımsağın fiyatı da neredeyse et ile yarışıyor. Biz Ramazan ayında vatandaşlarımız rahat yesinler diye sucuk içine zam yapmadık. Satışlarımızda da birinci sırada pastırma, ikinci sırada ise sucuk içi yer alıyor” ifadelerini kullandı.