Gündem
Giriş Tarihi : 28-03-2020 11:35   Güncelleme : 01-04-2020 16:38

Ramazan Ne Zaman Başlıyor

Üç aylardan olan Ramazan ayının ne zaman başlayacağı Müslüman vatandaşlar tarafından merak edildi Diyanet'in açıkladığı 2020 yılı dini takvimine göre Ramazan ayı ne zaman

Ramazan Ne Zaman Başlıyor

Müslüman vatandaşlar tarafından Ramazan ayının ne zaman başlayacağı araştırılmaya başlandı. Üç aylar devam ederken, Müslümanların ibadetlerini yaparak oruç tuttuğu Ramazan ayının tarihi merak edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı başında yayınladığı dini takvimde Ramazan ayı tarihleri de belirtildi. 11 ayın sultanı Ramazan’ı dört gözle bekleyen Müslümanlar öğrenmek için Diyanet’in açıkladığı takvime yöneldi. 

Şaban ayının ilk gününden beri yoğun ilgi gören Ramazan ayı tarihi merak edildi. İlk oruca ne zaman kalkılacağı vatandaşlar tarafından bir hayli merak edildi. Son zamanlarda çok sorgulanan konularının başında gelen Ramazan için Diyanet’in 2020 yılı takvimi araştırıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre Ramazan ayı, 24 Nisan'da başlayacağı ve 23 Mayıs tarihinde son bulacağı öğrenildi. 24 Mayıs 2020 tarihi ise Ramazan bayramının birinci günü olarak belirtildi.

Ramazan ayı içerisinde olan 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak değerlendirilen Kadir Gecesi ise 19 Mayıs tarihinde idrak edileceği vurgulandı.

Müslümanlar İçin Ramazan Ayı
Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. 

Bir hadis-i şerife göre, “Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar” buyurmaktadır.