Gündem
Giriş Tarihi : 08-04-2020 18:10   Güncelleme : 08-04-2020 19:20

Ramazan çadırları kurulacak mı

Korona virüsün etkili olduğu günlerde Ramazan ayının klasiği haline gelen Ramazan çadırlarının kurulup kurulmayacağı merak edildi.

Ramazan çadırları kurulacak mı

Korona virüsüne karşı önlem almak amacıyla yetkililer tarafından günlerdir evde kalınması çağrısında bulunuldu. Ramazan ayına az bir zaman kala en merak edilen konuların başında gelen Ramazan çadırlarının kurulması hadisesi ise araştırılmaya başlandı.

Yetkililerden Ramazan çadırlarının kurulması konusunda henüz bir açıklama gelmedi. Ancak uzmanlar Ramazan ayında kurulan çadırların virüsün yayılımını hızlandıracağı görüşünü savundu. Özellikle evlerde verilen iftar yemeklerinin korona virüsü için büyük risk oluşturduğu dile getirildi. Salgının yaşandığı günlerde iftar yemeklerinin olabildiğince az kişiyle yenmesi gerektiğini savunan uzmanlar, iftar çadırlarının kesin bir şekilde kurulmaması gerektiği görüşünü savundu.

Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı tarafından sunulan Teke Tek programında gündeme gelen konuyla ilgili, Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çetinkaya, “Hükümetimiz, devletimiz, bakanlık, Pandemi Kurulu, vilayetler bu kadar önlem almışken Ramazan çadırlarının kurulabileceğini siz düşünüyor musunuz? Mümkün mü? İnsanlara sosyal izolasyon yapılmaya çalışılıyorsunuz. Sonra bir araya toplamak için insanları Ramazan çadırı yapacaksınız. Şu anda düşünmek bile uygun değil… Valiliğinde böyle bir uygulaması yok. Hükümette buna müsaade etmez. Bakanlıkta müsaade etmez zaten. Sosyal mesafelerin korunduğu bir organizasyon… Bugün camilerin kapatılması böyle bir şey beklemek ya da böyle bir şeyin olabileceğini düşünmeyi aklımıza getirmemiz bile uygun değil” ifadelerini kullandı.