Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-03-2020 11:28   Güncelleme : 24-03-2020 11:28

Microsoft Sayesinde Evde Güvenli Çalışmak Çok Kolay

Dünya geneli pek çok insan ölümünün yaşandığı pandemi hastalığı korona virüs can almaya devam ediyor Teknoloji devi Microsoft evinde kalıp çalışması gereken vatandaşlar için güvenli bir ortam sunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor

Microsoft Sayesinde Evde Güvenli Çalışmak Çok Kolay


Korona virüs can almaya devam ederken pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Microsoft, evinde çalışmak zorunda olan ve işine gidemeyen kullanıcıları için kolay iletişim kurma seçenekleri geliştirdi. Dijital ortamda ekip çalışması sırasında sorun yaşanmaması için kullanılan uygulamalar son zamanların en popülerleri arasında yer aldı. Microsoft Teams ise bu uygulamalar arasında yerini aldı.

Geliştirilmesinden itibaren üç yılını tamamlayan Teams’e bazı yeni özelliklerin eklendiği öğrenildi. Söz konusu özellikler ise şöyle:

-Gürültü kesme özelliği, klavye tuşları ya da dışarıdan gelen rahatsız edici arka plan gürültüsünü en aza indirerek söylenenlerin rahatça duyulabilmesini sağlıyor.
-Büyük çaplı görüntülü toplantılar esnasında söz almak çok kolaylaştı. Teams geliştirilen yeni özelliğinde el kaldırma hareketlerini algılıyor. Böylelikle söz isteyen çalışanlar kendilerini daha rahat ifade edebiliyor.
-Bir başka özellik ise Rezervasyonlar ile doktor muayenelerinin zamanlamasını yapmak belirlendi. Bu sayede randevu ayarlamak kolaylaşıyor.
-Teams, devam eden görüşmelerin daha verimli geçmesi için ayrı bir pencerede sohbet etmeye de olanak tanıyor.
-Çevrimdışı ve düşük bant genişliği desteği sayesinde Teams, internet bağlantısı olmasa bile sohbet mesajlarının okunmasına ve yanıtlanmasına imkân veriyor.
-RealWear adlı akıllı başlığı kullanan endüstriyel saha çalışanları, Teams entegrasyonunun sesli komutla sağladığı “eller serbest” özelliği sayesinde hiçbir cihaza dokunmasına gerek kalmıyor. Ses komutuyla sorguladıkları bilgilere erişebiliyor. Diğer uzmanlarla uzaktan iletişim kurulabiliyor.

Teams ile birebir görüntülü konuşmalar, ekip katılımlı video konferanslar ve 10.000 kişinin bağlanabildiği canlı etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Teams, eğitim kurumlarının kullanımına uzaktan eğitim araçlarını da sunuyor. 

Windows Sanal Masaüstü ise iş bilgisayarındaki masaüstünün, iş dosyalarının ve uygulamaların birkaç dakika içinde bulut üzerinden paylaşılarak farklı cihazlarda güvenle kullanılabilmesini sağlıyor.

ABD’nin en eski iş dergilerinden olan Fortune dergisinin en büyük 100 şirket listesindeki 93 şirket Teams kullanıyor. Teams kullanan 14 şirketin çalışan sayısı 100 binin üzerinde olduğu biliniyor. SAP, Ernst & Young, SAP, Continental AG ve Accenture gibi büyük şirketler de Teams kullananlar arasında yer alıyor.

Her yerden güvenli erişim

Microsoft Azure’da sunulan Windows Sanal Masaüstü uygulaması iş bilgisayarındaki masaüstünü ve uygulamaları sanallaştırılabiliyor. İstenen cihazda bu uygulamaların kullanıma kolaylaşıyor. Hangi şartlarda, hangi dosyalara ve uygulamalara erişebileceği önceden karar veriliyor. Bu sayede kişiler, güvenli, güncel ve yüksek performanslı bir sanal ortamda işlerini sürdürebiliyor. Ofis dışında olan kullanıcılar, bir web tarayıcısı kullanarak istenen dosyalara ve uygulamalara, iş yerindeki bilgisayarlarının sahip olduğu özelliklere çok daha kolay kavuşabiliyor.