Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-05-2020 11:08   Güncelleme : 06-05-2020 14:21

Maske fiyatları ne kadar olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tedbirler kapsamında maske satışına izin verileceğini açıklamıştı. Akıllarda soru işareti yaratan maske fiyatları ise vatandaşlar tarafından araştırıldı. 

Maske fiyatları ne kadar olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maske satışına izin verileceği yönündeki açıklaması sonrası medikal sektörü temsilcileri ile Ticaret Bakanlığı yetkilileri bir araya geldi. Maske satışının detaylarının görüşüldüğü toplantı sonrası ortak paydada buluşuldu. Söz konusu toplantıda maskelerin, eczaneler dışında marketlerde de satılabilmesi üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından verilen karar doğrultusunda, maske fiyatının tavan fiyatı 1 TL olarak belirlendi.

Maske satışının Türkiye’de başlamasıyla birlikte Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun sıkı denetim yapacağı öğrenildi. Ekonomik durumu yetersiz olan vatandaşlar için de maske dağıtımının devam edeceği kaydedildi. Tavan fiyatın üzerinde satış yapmak isteyen işyerlerinin ise vatandaşlar tarafından ihbar edilebileceği vurgulandı.

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak, maskelerin belirlenen bir tavan fiyatla satılmasının uzun zamandır talepleri olduğunu belirtti. Çolak, "Yeni fırsatçılara ve koruyuculuk taşımayan maske satanlara açık kapı bırakmamak için, ücretli maskelerin sadece eczanelerden verilmesi şart" ifadelerini kullandı. Aynı zamanda maske satışı yasaklanmadan önce eczanelerden 55 milyona yakın maske dağıtımının yapıldığı ve günlük maske üretiminin şu an için 12 milyona ulaştığına dikkat çekildi.