Otomobil
Giriş Tarihi : 16-09-2020 16:57   Güncelleme : 16-09-2020 17:04

Maserati MC20, trident'i piste yarış pistine çıkıyor, Maserati Fiyatı Ne Kadar?

Maserati'nin yeni süper otomobili, bu ünlü marka için çok ihtiyaç duyulan bir modernite fotoğrafı.

Maserati MC20, trident'i piste yarış pistine çıkıyor, Maserati Fiyatı Ne Kadar?

Haberkolay.net – Güçlü bir mirasa sahip bir marka ile belki biraz havasız bir marka arasında ince bir çizgi vardır. Son zamanlarda, Maserati bu ikinci kategoriye tehlikeli bir şekilde yaklaşıyor, ancak bugün bu otomobille hepsi değişebilir. Çarşamba günü görücüye çıkan MC20, Maserati'nin 16 yıldaki ilk yeni süper otomobili ve taze ve yeni bir şeye çaresizce ihtiyaç duyan bir şirket için çok önemli bir modernite atışı.

Konsept MC20, 2004'ün Ferrari Enzo tabanlı MC12'sinden çok farklı bir şey . Birincisi, çok daha ağırbaşlı. Şirket içinde tasarlanıp üretildi, oldukça sevdiğimiz, abartısız, modern bir süper otomobil görünümüne sahip. MC20, özellikle MC12 ile karşılaştırıldığında biraz sadedir, ancak bununla ilgili belirsiz bir şekilde fütüristik bir şey de vardır, gerçekten sadece yoldaki diğer Maseratilere bağlantı veren bu açık burun - peki, o ve arsız trident arkadan kesilmiş Decklid. (Dürüst olursak en sevdiğimiz stil ipucu değil.) MC20, sanatsal tasarım ve aerodinamik hassasiyetlerin bir birleşimidir ve Maserati bu farklı unsurları düşünceli bir şekilde renklerle kodlamıştır.

Arabanın beyaz olan kısımları? Tasarımcılar son kararı burada yaptı. Alt kısımdaki daha koyu kısımlar? Tümü verimlilik ve performansla yönlendirilir. Bu arada, bu beyaza Bianco Audace veya "beyaz cesaret" deniyor, Maserati'nin söylediği gibi "bir Akdeniz gün batımının ışığında taşlanmış mermerin parıltısını uyandırmak" için tasarlandı. Arabanın gövdesi basit ve temiz, ne arkadan sarkan dev bir kanat ne de önden çıkıntı yapan bir ayırıcı.

En agresif görsel bileşen olan arka difüzör, ham karbon fiberle gizlenmiş şekilde havalandırma delikleri ve girişler minimumda tutulur. Tüm bunlar, yarış arabası şasi uzmanı Dallara ile geliştirilmiş özel bir karbon monokok küveti sarar. İlginç bir şekilde şasi üç versiyonu destekleyecek şekilde tasarlandı. Birincisi, burada gördüğünüz coupe, ardından geri çekilebilir bir hardtop Spider tadı geliyor. Üçüncü versiyon elektrikli olacak ve aynı temel düzende piller için yer açacak ve yalnızca karbon filamentlerin düzeni değişecek.

Yine de tahmini varış süresi yok. Maserati Gücü Nedir? İlk coupe, 90 derecelik, çift turbo, 3.0 litrelik V6, 621 beygir gücü üretecek. Maserati, Nettuno adlı bu motorun tamamen yeni olduğunu söylüyor ve biz yardımcı olamıyoruz ama mühendislerin bu güç rakamını hedeflediklerini düşünüyoruz. Bu, MC12 ile tamamen aynı güç çıkışı, ancak bunu başarmak için iki kat silindir ve yer değiştirme gerekiyordu.

Zorunlu indüksiyon, göreceli çıktıdaki bu artışın ana itici gücü olsa da, şirket ayrıca Maserati İkiz Yanma adını verdiği şeye de kredi veriyor. Bu, motor içinde daha verimli yanmaya yardımcı olan bir tür ön yanma odasıdır. Maserati Fiyatı Ne Kadar? Güç, sekiz vitesli, çift kavramalı şanzıman ve mekanik olarak kilitlenen arka diferansiyel aracılığıyla arka tekerleklere aktarılır. Maserati'nin söylediği gibi, tüm paketin ağırlığı 3.306 pound, güç-ağırlık oranının sınıfının en iyisi olduğunu söylüyor. Bu hangi sınıf? 210.000 $ 'lık bir başlangıç ​​fiyatıyla, destansı McLaren 570GT gibi şeylerden bahsediyoruz .

Kısacası, güçlü rekabet. Süspansiyon, fırçalama açısını azaltmak ve direksiyon hissini ve tepkisini artırmak için tasarlanmış yarı sanal bir direksiyon düzenine sahip ön ve arka çift salıncaklı bir kurulumdur. Frenler, önde altı ve arkada dört pistonlu Brembo karbon seramik birimleridir. İçi Doğru yolu açan kapılardan erişilen MC20'nin iç mekanı, yarış odaklı minimalizm ile günlük otomobil kullanımının ihtiyaçları arasında bir karışım oluşturuyor. Bu, en iyi, pazarlama sürümünün "yalnızca gerekli" düğmeler ve kontrollere sahip olduğunu söylediği direksiyon simidinde görülür.

Her nasılsa, fırlatma kontrolü ve hız sabitleyici kesintiyi yapar. Ancak mod kadranı, orta konsola kaydırılır. Çift, 10 inçlik ekranlar , yeni Polestar 2'de olduğu gibi Android Automotive tarafından desteklenen gösterge grubu ve bilgi-eğlence sistemi olarak görev yapıyor . Bu yazılım, tüm akıllı ev ihtiyaçlarınıza kolay erişim sağlarken aynı zamanda temiz, basit bir kullanıcı arabirimi sağlar ve burada Maserati Touch Control Plus MIA olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu arada MIA, Maserati'nin Akıllı Asistanı. Evet, modern dünyanız için başka bir akıllı asistan.