Gündem
Giriş Tarihi : 28-04-2020 14:51   Güncelleme : 28-04-2020 14:55

Madagaskardan Korona Virüsüne Çare

Madagaskar’da bilim insanları tarafından geliştirilen bağışıklığı güçlendirici ilaç, Senegal’den sonra Gine Bissau’dan da sipariş aldı.  

Madagaskardan Korona Virüsüne Çare

Madagaskar’da Covid-19 için ürettilen bitkisel ilaç 'Covid Organics'i Senegal'den sonra Gine Bissau’da da ilgi gördü. Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo'nun da ülkelerinin geleceği için 'Covid Organics'i tedarik etmeyi düşündüğünü söyledi. Madagaskar'dan 'Covid Organics'i talep eden ilk ülke Senegal olmuştu. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ilaçla ilgilendiklerine dair açıklamada bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, korona virüse karşı geliştirilen bitkisel ilacı 20 Nisan'da basın toplantısında içmişti.

Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsü (IMRA) tarafından geliştirilen içecek içerisinde, sıtma tedavisinde kullanılan artemisia bitkisi ve pek çok şifalı otun olduğu belirtildi. IMRA Genel Direktörü Doktor Charles Andrianjara, ilacın önleyici ve iyileştirici özelliği olduğunu söyledi.

Nobel Ödüllü Bitki Artemisi
Çinli Youyou Tu tarafından keşfedilen artemisi maddesi, bilim adamına 2015 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü kazandırdı. Uzun bir süre madde üzerinde test yapıldığı biliniyordu. 

Dünya Sağlık Örgütü ise bazı bitkisel ilaçlar ve alternatif tıbbın korona virüs semptomlarını hafiflettiğini söylemişti. Ancak bu ilaçların hastalığı tamamen engellediği ve iyileştirdiğini söylemenin imkansız olduğunu dile getirdi.