Gündem
Giriş Tarihi : 27-04-2020 12:00   Güncelleme : 27-04-2020 12:32

Lut Kavmi Nedir Hz. Lut Neler Yaşadı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın cuma hutbesinde açıkladığı Lut kavmi ile ilgili sözleri pek çok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Peki tarihte bilinen Lut Kavmi olayı nedir?

Lut Kavmi Nedir Hz. Lut Neler Yaşadı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın cuma hutbesi pek çok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Ali Erbaş, eşcinselliğin İslam tarafından lanetlendiğini söyledi. Aynı zamanda HIV hastalığını yaydığını ve Lut Kavmi'nin helak olmasını örnek göstererek tepkileri üzerine çekti. 

Lut kavminin helak olması olarak bilinen olayda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamasının ardından merak edildi. Lut kavmi diye bilinen topluluk lutîlikle, erkek erkeğe tatmin olmayı seçmek olarak biliniyor. Hz. Lut tarafından o dönem yapılan ikazlara rağmen söz konusu kişilerin vazgeçmediği ön görülüyor. 

Kuran-ı Kerim’de Lut Kavmi, “Elçilerimiz, yakışıklı birer delikanlı suretinde Lut’un yanına gelince, onların melek olduğunu henüz bilmeyen Lut, kadınları bırakıp erkeklere yönelen sapık hemşerilerinin bu gençleri taciz edeceğinden korkarak, onlardan dolayı üzüntü ve endişeye kapıldı. Misafirlerini koruyacak gücü olmadığını görerek onlar yüzünden içi daraldı ve kendi kendine, 'Bugün çok çetin bir gün olacak!' dedi. Bu arada, şehre gelen yabancıların Lut’un evinde misafir olduğunu haber alan kavmi, sapık arzularının kamçılamasıyla, âdeta kudurmuş bir hâlde koşarak Lut’un kapısına dayandılar. Zaten öteden beri böyle çirkinlikler yapmayı âdet hâline getirmişlerdi. Lut, 'Ey kavmim!' dedi, 'İşte kızlarım; onlarla evlenip meşru ve doğal yollarla arzularınızı tatmin etmeniz, sizin için erkeklere yönelmekten çok daha temizdir. Öyleyse, Allah’tan korkun da misafirlerime tacizde bulunarak beni rezil etmeyin! İçinizde aklı başında bir adam yok mu sizin" ifadeleriyle anlatılır.

Eşcinselliğe yönelim gösteren kişilerin buna cevabı ise şöyle olmuş: “Sen de gayet iyi bilirsin ki, bizim senin kızlarında gözümüz yok. Çünkü kadınlarla ilgilenmiyoruz biz. Sen aslında bizim ne istediğimizi pekâlâ bilirsin!” 

Söz konusu topluluk karşısında çaresiz Lut ise, “Ah, keşke size karşı koyabilecek gücüm olsaydı yahut şerrinizden korunabileceğim sağlam bir kaleye sığınabilseydim!” dedi. Hz. Lut şehre sonradan geldiği için, arkasında kendisini savunan hiç kimse yoktu. 

Yaşanan olaylar sonrası melekler Hz. Lut’a şöyle dedi: “Ey Lut!” dediler, “Bizler Rabb’inin elçileriyiz. Artık korkmana, üzülmene gerek yok! Çünkü onlar senin kılına bile dokunamazlar! Zaten kısa bir zaman sonra hepsi helâk edilecektir! Bunun için, gecenin bir vaktinde ailenle birlikte şehri terk etmek üzere yola çık. İçinizden hiç kimse kâfirlerle birlikte olma özlemiyle geriye dönüp bakmasın! Ancak karın hariç; çünkü o, zalimlerin yanında kalmayı tercih edecek. Bu yüzden de onların başına gelecek olan azap, onun da başına gelecek. Onların helâk edilme zamanı sabah vaktidir; sabah vakti de yakındır, değil mi?”

Hud Suresi 77-83. Ayet:
“Ve nihayet Sodom şehri için helâk emrimiz gelince, Lut’u ve ailesini oradan çıkardık, sonra korkunç bir sarsıntıyla oranın altını üstüne getirdik ve üzerlerine, ateşte pişip sertleşmiş kızgın taşları sağanak sağanak yağdırdık. O taşlar, öyle tesadüfen yağmadı onların başına. Aksine her bir taş, Rabb’inin katında işaretlenmiş ve zalimleri cezalandırmak için özellikle gönderilmişti. Ve siz ey insanlar! Kendinizi benzer bir felâketten uzak sanmayın! Zira bu tür cezalar, zalimlerden hiç de uzak değildir. Allah zaman zaman belâ ve musibetler göndererek insanları uyaracaktır.”