Eğitim
Giriş Tarihi : 27-03-2020 14:47   Güncelleme : 01-04-2020 17:43

KYK burs ve krediler tatilde ödenecek mi

Üniversitelerin tatil edilmesinin ardından bahar dönemi eğitimini uzaktan açık ve dijital olarak alacak öğrenciler KYK burs ve krediler ödenecek mi sorusuna yanıt aradı Aynı zamanda harç parası ödeyen öğrencilerin ücretlerini geri almalarına imkan tanınacak mı sorusu merak edildi

KYK burs ve krediler tatilde ödenecek mi

Dünyada ve Türkiye’de etkisini gösteren korona virüsü nedeniyle okullar bahar dönemi boyunca tatil edildi. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın eğitimin uzaktan, açık ve dijital ortamda öğrencilerin hizmetine sunulacağının açıklanmasının ardından akıllarda soru işareti kaldı. Öğrencilerin tatil olan eğitim öğretim dönemi boyunca aldıkları burs ve kredilerin ödenip ödenmeyeceği merak konusu oldu.  KYK burs ve kredi alan çok sayıda öğrenci, üniversitelerin dönem boyunca tatil edildiğinin açıklanmasının ardından ücretler yatacak mı sorusuna yanıt aradı.

Bahar dönemiyle ilgili alınan tatil kararı sonrası gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na çevrildi. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’da konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bakan Kasapoğlu canlı yayında, "Bursları ve kredileri ödemeye devam edeceğiz. Öğrenciler isterlerse yurtlarda kalabilecekler. Herhangi bir ücret alınmayacak. İsterlerse de gidebileceklerdir" açıklamasında bulundu.

Bahar döneminde okulların tatil edilmesinin ardından harç ücreti yatıran öğrencilerin ise ödemelerini geri alıp alamayacağı merak konusu oldu. Sosyal medya da pek çok öğrenci mağduriyetlerini dile getirirken konuyla ilgili yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.