Gündem
Giriş Tarihi : 22-11-2019 15:48   Güncelleme : 22-11-2019 18:08

KTO'da Hawala Paniği !

KTO Başkanı Ömer Gülsoy'un iş yerine yapılan FETÖ Operasyonu, gözleri bir anda Kayseri Ticaret Odası'na çevirdi.

KTO'da Hawala Paniği !

Avrupa ve Türkiye'de başlatılan Hawala Operasyonu'nun ucu Kayseri'ye kadar uzandı. İddiaya göre 200 milyon dolarlık bir tutar, FETÖ üzerinden örgütün firari yandaşlarına aktarıldı. Bu paranın izini süren Ankara Terörle Mücadele ekipleri, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy'un işletme müdürünü gözaltına aldı.

20 MİLYON DOLAR AKTARILMIŞ:
Fethullahçı Terör Örgütü'nün kendi içerisinde para aktarma yöntemi olarak kullandığı Hawala Sistemi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin ortak yürüttüğü operasyonla çökertildi. Kayseri başta olmak üzere İzmir, Antalya, Mersin ve Adana’nın içinde olduğu ve bir iddiaya göre Fetullahçı Terör Örgütü’nün kendi arasında Hawala sistemiyle 20 milyon dolar para aktarımı yaptığı tespit edildi.

ÖMER GÜLSOY'UN İŞ YERİNE BASKIN:
Ankara merkezli operasyonda toplam 79 kişi gözaltına alınırken, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy’a ait olan döviz bürosuna da baskın yapılarak, bazı materyallere el konuldu. Operasyonda Hawala Sistemi'nin Kayseri'deki beyni olduğu iddia edilen Ömer Gülsoy'un İşletme Müdürü Serkan Türkmençekiç gözaltına alınıp Ankara’ya götürüldü. 
GÖZLER YİNE KTO'YA ÇEVRİLDİ:
Terörle Mücadele ekiplerinin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ndan 4 gün gözaltı süresi aldığı ve 23 Kasım günü sorgulaması tamamlanacak olan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy'un İşletme Müdürü Serkan Türkmençekiç ve 78 şüpheli ardından mahkemeye çıkartılacak. Verecekleri ifadelere göre genişleyecek olan soruşturma nedeniyle, gözler bir anda Kayseri Ticaret Odası'na çevrildi. Daha önce de eski başkan Mahmut Hiçyılmaz nedeniyle FETÖ soruşturması geçiren Kayseri Ticaret Odası üyeleri şimdi gözlerini Ömer Gülsoy'a çevirdi.

İSTİFA ETMELİ:
Kayseri Ticaret Odası üyeleri, şirketine FETÖ Operasyonu yapılan ve en önemli personellerinden birisinin göz altına alınmasının ardından Başkan Ömer Gülsoy'un istifa etmesini beklediklerini açıkladı. Kayseri Ticaret Odası'nın isminin sürekli FETÖ ile anılıyor olmasının oda üyesi insanları töhmet altında bıraktığını düşünen bir çok isim ''Şirketi, FETÖ'ye bulaşmış ve müdürü göz altına alınmış birinin temiz olması neredeyse imkansız. Temizse, kandırılmıştır ve çalışanını kontrol edemeyen bizleri nasıl temsil eder. Eğer temiz değilse, zaten bizleri de lekeliyor demektir. Ülkemizi 15 Temmuz gibi bir faciaya sürükleyen bir terör örgütüne ucundan, kıyısından bile olsa temas eden bir kişiyi başkan olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bir an önce istifa etmeli'' ifadelerine yer verildi.

HAWALA SİSTEMİ NEDİR:
Hawala, özellikle suç çetelerinin silah kaçakçılığında, terör örgütlerinin de terörün finansmanında başvurdukları bir sistem olarak biliniyor. Küresel finans sisteminin dışına çıkılan bu sistemde para "güvenilir aracılar" üzerinden havale ediliyor. Örneğin Almanya'daki güvenilir aracı parayı teslim aldığını bir diğer ülkedeki ortağına bildiriyor. O da aynı tutarı, almış gibi ödeme yapılması gereken kişiye teslim ediyor. Bu transfer elektronik ortamda kayıtlara geçmiyor.
FETÖ'nün ülkeler arası para trafiği için yeni kurduğu yeraltı bankacılık sistemi 'Hawala' Türkiye'de şifre yöntemiyle işliyor. Örgütün para transferi için mahrem imamların telefonuna 'Kakao Talk' gibi programlarla şifre gönderdiği, anlaşmalı döviz büroları ve kuyumcuların şifreyi veren kişiye karşılığı olan parayı ödediği belirlendi.

Haber: Yavuz YIKILMAZ