Gündem
Giriş Tarihi : 05-04-2020 18:00   Güncelleme : 05-04-2020 22:52

Kraliçe Elizabeth Korona Günlerinde Ulusa Seslenecek

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 68 yıllık hükümdarlığı süresinde gerçekleştirdiği 5. ulusa sesleniş konuşmasını yapacak. İngiliz halkına seslenecek olan Kraliçe 2. Elizabeth’in gündeminde korona virüsü olacak.

Kraliçe Elizabeth Korona Günlerinde Ulusa Seslenecek

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yapıtaşı olarak kabul edilen Kraliçe Elizabeth, dünyayı etkisi altına alan korona virüs hakkında İngiliz halkına seslenecek. 94 yaşında olan Elizabeth, 68 yıllık tahtta kaldığı süre boyunca 5. kez ulusa sesleniş gerçekleştirecek. 

Kraliçe Elizabeth’in Britanya halkına korona virüsünün ülkede hakim olduğu günlerde disiplin ve çözüm odaklı bir konuşma yapacağı tahmin ediliyor. Pandemi günleri yaşanırken, Kraliçe'nin salgın hastalıkların olduğu dönemlerde yaşadığı tecrübelerini aktaracağı belirtilen konuşmanın, Türkiye saatine göre 22.00'de yayımlanacağı biliniyor. 

Elizabeth’in Ulusa Sesleniş konuşmasının bant kaydı olarak yayımlanacağı belirtildi. Aynı zamanda Buckingham Sarayı’nda alına bilgilere göre, Elizabeth konuşmasının bir bölümünde "Umarım gelecek yıllarda herkes bu zorluğa nasıl cevap verdiğiyle gurur duyar. Bir ülkenin zorlandığı bu dönemde, bu zorluk bazılarına yas getirdi, birçoğuna ekonomik zorluk getirdi ve günlük hayatımızda çok büyük sıkıntılar yaşattı. Umarım bizden sonra geleler bu dönem Britanyalıların her zamanki gibi çok güçlü olduklarını söyler." İfadelerine yer verdi.

Kraliçe’nin ulusa sesleniş konuşmasında gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanlarına teşekkür ettiği kaydedildi. Korona virüse yakalandığı yönünde iddiaların asılsız olduğu ve sağlık durumunun gayet iyi olduğu yönünde açıklama yaptığı da belirtildi.  Aynı zamanda Kraliçe Elizabeth’in salgın başladığından beri korunmak amacıyla Prens Philip ile Windsor Kalesi'nde kaldığı da öğrenildi. 

Kraliçe Elizabeth’in her yıl sadece Noel mesajı paylaştığı ve bunun dışında yıllardır başka bir açıklama yapmaması dikkat çeken bir detay olduğu değerlendirildi. Kraliçe'nin en son ulusa seslendiği tarihler Körfez Savaşı, Prenses Diana'nın cenazesi ve kendi annesinin ölümü sonrası olduğu öğrenildi.