Sağlık
Giriş Tarihi : 24-04-2020 12:54   Güncelleme : 24-04-2020 13:00

Korona Günlerinde Oruç Tutmanın Faydaları

Korona günlerinde psikolojik olarak zor günler geçiren vatandaşlar, Ramazan ayının da gelip çatmasıyla oruç tutmakta zorlandıkları kaydedildi. Psikolog Ayşe Handan Özkan ise oruç tutmanın faydalarına değindi.

Korona Günlerinde Oruç Tutmanın Faydaları

Korona virüsü dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, Müslüman vatandaşlar için Ramazan ayının bereketiyle gelmesi temennisi yapıldı. Korona günlerinde oruç tutmak bir hayli zor karşılandığı için vatandaşların tereddüt ettiği kaydedildi. Psikolog Ayşe Handan Özkan ise Covid19 günlerinde oruç tutmanın psikolojik değerlendirmesini yaptı.

Psikolog Ayşe Handan Özkan yaptığı açıklamada, "Salgın döneminde oruç tutmak isteyen çalışanlar ve öğrenciler bu ramazanı evde dinlenerek, aile bireyleri ile geçirebilecekleri güzel bir ay olarak değerlendirmelidir. Okul döneminde olan çocuklarına oruç tutmak konusunda model olmak isteyen aileler için bu dönemi fırsata çevirmek kaçınılmazdır. Ayrıca koronavirüs salgını neticesinde bütün Dünya’nın çaresiz kaldığı bir dönemde uzmanlar sıklıkla sakin kalınmasını tavsiye etmektedir. Bu süreçte oruç tutmak ve dua etmek oluşabilecek endişe, kaygı ve depresyon gibi rahatsızlıkların üstesinden gelmek için kolektif bir pozisyon ve duruş oluşturabilmektedir. Oruçlu insan, sigaradan uzak duracağı için, coronavirüse de bir davetiye çıkarmamış olacaktır" ifadelerini kullandı.

Ayşe Handan Özkan, "Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi Autophagy oruç tutmanın sağlık üzerindeki etkilerini ve faydalarını araştırarak şu sonuca ulaşmıştır; hücrelerin yenilenmesi için yaşlı hücrelerin parçacıklarının imha edilmesinin gerektiğini bununda, uzun süre aç kalarak olduğunu belirterek Nobel Tıp Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Oruç ve İslami kuralların hepsi bir bütünlük içermekte ve yaşamsal fonksiyonların sağlıklı gelişimi ve işleyişi için bir yol haritası da oluşturmaktadır. Sonuç olarak toplumun kendini çaresiz ve endişeli hissettiği salgın günlerinde, oruç tutmak bir takım zararlı maddelerden uzak durulmasını sağlamaktadır. Salgın günlerinin ramazan ayına denk gelmesini manen ve maddeten daha sağlıklı yaşamak için bir işaret olarak düşünebiliriz. Paylaşımda bulunmak, yardım etmek insanlarda huzur ve mutluluk oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar, yardımlaşma neticesinde kişilerde oluşan huzur ve mutluluk halinin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Kültürümüz göre Ramazan ayı paylaşım ayıdır. Bu dönemde yapılan paylaşımlar ve yardımlar barış içinde yaşayabilmenin en güzel yollarından biri olduğu gibi bağışıklık sistemi üzerinde olumlu derecede etkilidir. Salgın günlerinin rahat ve huzurlu geçirmek için oruç tutmak, bol bol dua etmek, paylaşımda bulunmak, bu endişe verici günleri rahat ve huzurlu geçirmemizi sağlayacaktır" şeklinde konuştu.