Sağlık
Giriş Tarihi : 18-03-2020 19:23   Güncelleme : 18-03-2020 19:23

Korona 2 Ay Sürebilir

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, 1.5-2 ayın sıkı şekilde takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Korona 2 Ay Sürebilir

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik, dikkat edilmesi gereken bir süre olduğunu ve vaka sayısının artabileceğini ifade etti.

SÜRE 2 - 2,5 AY SÜREBİLİR:
Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, korona virüsle ilgili önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. İlhami Çelik, "Bilim kurulunda enfeksiyon uzmanlarımız var. Ülkemizde aşı geliştirilmesiyle alakalı bir şey söz konusu olmadı. Uluslararası salgınlarda eğer duyarlı toplumun en az yarısı bu mikroorganizmayı alır ve ona karşı bağışıklık gelişirse salgın ortadan kalkar. Bu salgın muhtemelen 2-2.5 ay sürer diye tahmin ediyoruz. Ancak Haziran’ı bulması ihtimal dahilinde. Belki de geçebilir. Sıcaklıkla bunun azalacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

YA EVDE KALMALIYIZ YADA:
Sayının artacağını beklediklerini söyleyen Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik, evde kalan vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Çelik, "Panik halinde olmadan, sakin, serinkanlı ve itidalli bir şekilde davranmaları lazım. Hayatımızdan 10-15 gün feda etmemiz, yıllarımızı kazanmamız haline gelecek. Hem toplum sağlığı açısından böyle hem de insanların sağlığı açısından böyledir. Benim kişisel görüşüm dağa, tepe, bayır nereye gidebiliyorlarsa gidebilirler, sıkıntı yok. Ancak sosyal izolasyon mesafesini korumamız gerekiyor. Bu mesafe de 1 metre olarak belirlenmiş durumdadır. Çünkü virüsü kimin taşıdığını bilemezsiniz. Hiçbir şeyi abartmadan, dikkatli ve tedbirli olmamız lazım" şeklinde konuştu.