Gündem
Giriş Tarihi : 08-05-2020 10:46   Güncelleme : 08-05-2020 11:07

Kazım Yücel Maske Ücretine Tepkili

Dünyada ve Türkiye'de etkisini gösteren koronavirüs salgını sebebiyle toplu alanlarda zorunlu hale getirilen maske sorununa yeni bir çözüm getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, maskelerin ücretli olacağını açıkladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel ise tepki gösterdi.

Kazım Yücel Maske Ücretine Tepkili

Koronavirüs salgını sebebiyle toplu alanlara girişte zorunlu hale getirilen maske, temin etmenin zor olmasından dolayı tabiri caizse arapsaçına döndü. Maske temin edemeyen vatandaşlar gündelik yaşamında çok zor günler geçirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teni tedbirler kapsamında yaptığı açıklamada belirttiği üzere, maskelerin artık ücretli satışının yapılacağı öğrenildi. Ticaret Bakanlığı ise maskeyle ilgili tavan fiyat düzenlemesi yaptı. Belirlenen noktalarda satışının gerçekleşeceğinin açıklanması üzerine, maskelerin hangi tarihte vatandaşın hizmetine sunulacağı merak edildi. İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Kazım Yücel ise sağlığın ücretsiz olmasıyla övünüldüğünü belirterek ücretli maske satışına tepki çekti.

Kazım Yücel Tepkili
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Kazım Yücel ise maske fiyatının açıklanmasının ardından tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada maskelerin para ile satılmasına ve ekonomik durumu yetersiz vatandaşların alım gücünün olmamasına dikkat çekti. Yücel, “Türkiye’de sağlık parasız demişlerdi. 50’lik maske kutusu 50 TL. Ya 10 TL’yi bulamayan yoksul ne yapacak bu durumda” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Maskeye Tavan Fiyat
Ticaret Bakanlığı’nın maske fiyatı konusunda yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir. Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Ne Zaman Satılacak?
İlk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, 8 Mayıs 2020 tarihinde satışa çıkacağı ve ardından da büyükşehirlerdeki marketlerde cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği kaydedildi. Cerrahi maskelerin standart 10'lu ve 50’li paketler halinde satışa sunulacağı da vurgulandı.