Gündem
Giriş Tarihi : 14-05-2020 12:50   Güncelleme : 14-05-2020 17:02

Kayseride üfürükçü tüm mahalleliye koronavirüs bulaştırdı

Kayseri’de üfürükçü olduğunu söyleyen bir kadının mahalle sakinlerini okuyup üflediği ve temasta bulunduğu herkese koronavirüs bulaştırdığı öğrenildi.

Kayseride üfürükçü tüm mahalleliye koronavirüs bulaştırdı

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’nın açıklamalarına göre, koronavirüs taşıyıcısı olan ve üfürükçü diye bilinen bir kadının, koronavirüse karşı önlem amacıyla mahallede yaşayan vatandaşları okuyup üflediği öğrenildi. Daha sonra, taşıyıcı olan üfürükçü kadının mahalle geneline virüsü yaydığı anlaşıldı.

Başkan Veli Altınkaya’nın 'Kadın okuyup-üfleyip virüs yaymış' başlıklı yazısı, sosyal medya en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Söz konusu yazıda Altınkaya, Kayseri’de virüs taşıyıcısı olan ‘üfürükçü’ bir kadının, insanları okuyup üfleyerek mahallede salgına yol açtığını belirtti.

Okuyup üfleme fikri mahalleliden gelmiş
Başkan Altınkaya, olay yaratan yazısında şu ifadelere yer verdi: “Başlık ilginç. Bu başlık nedeniyle buraya kadar yazıyı okuyanlar, ‘Başlığın mesajı nerede?’ demiştir çoktan… Kişisel veriler nedeniyle ne mahalle ne de isim vermeyeceğim. Ama siz nere olduğunu anlarsınız. Halen kısmi karantina uygulanan eski bir beldemizde bir otobüs şoförü virüsü ilk olarak bulaştırıyor. Virüsün bulaştığı isimlerden biri de, ‘okuyup-üflemesi kuvvetli’ olan bir kadın. Mahalle sakinlerinin bir bölümü virüsün bulaşmaması için bu kadını ziyaret ederek kendilerine de ‘okuyup-üflemesini’ istiyorlar. O kadın okuyup üflerken virüsü koca mahalleye yayıyor, iyi mi? Evinde durmayıp, maskesini takmadan okuyup-üfleyen kadından medet uman yurdum insanı ne diyeyim sana”

Kayseri Tabip Odasından İlginç Uyarı
Kayseri Tabip Odası ise çıkan haberler doğrultusunda tartışma yaratan bir açıklamada bulundu. Kayseri’de yaşayan vatandaşlara: “Kayseri’de salgın başladığından beri PCR test pozitif toplam hasta sayımız 800. 30 PCR test pozitif vefatımız, 115 şüpheli koronavirüs (test negatif) vefatımız var. AVM’lere gitmeye çok vaktiniz olacak. ‘Evde Kal’ Kayseri. Virüs her yerde. Salgın bitmedi. Üfürükçüye de gitmeyin” ifadeleriyle uyarıda bulundu. 

Tabip Odasının açıklamanın sonunda yer alan ‘Üfürükçüye de gitmeyin’ şeklindeki uyarısı sosyal medyada çok yankı buldu. Pek çok kişi Kayseri Tabip Odası’nın ciddiyetsiz bir ifadede bulunduğunun altını çizdi. Söz konusu açıklamaya gelen yorumlar arasında, Tabip Odası’nın Kayseri halkıyla ya da habere konu olan mahallede yaşayanlarla, alay edip etmediği üzerinde duruldu.