Gündem
Giriş Tarihi : 06-05-2020 14:35   Güncelleme : 06-05-2020 16:59

Kadir Mısıroğlu Paylaşımına İstifa Çağrısı

Kayseri Melikgazi Belediyesi’nin Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu’nun ölüm yıldönümünde taziye mesajı yayınlaması olay yarattı. CHP İl Başkanı Ümit Özer, hem kınama hem de istifa çağrısında bulundu.

Kadir Mısıroğlu Paylaşımına İstifa Çağrısı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e her fırsatta saygısızlık yapan ve 5 Mayıs 2019 günü hayatını kaybeden sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu için "üstat" kelimesi kullanan Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nun istifası talep edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, yaptığı yazılı açıklamada Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nu kınayarak istifaya davet etti. CHP İl başkanı Ümit Özer, "Her tarafı hakaret ve ihanet dolu bir şahsiyeti  'Üstat' kabul eden Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nu kınıyor ve istifaya davet ediyoruz" dedi.

“Üstad”a Rahmet Dileği
CHP İl Başkanı Ümit Özer yaptığı yazılı açıklamada, "Kurtuluş Savaşında Evrensel Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında olmuş, kurucu milli değerlere her zaman sahip çıkmış, bu ülkenin en kötü zamanlarında devleti ve milleti yanında yer almış Kayseri’mizin en büyük ilçelerinden birisi olan Melikgazi Belediyesi’nin, kurucu milli değerler ve zor şartlar altında kurulmuş olan Cumhuriyetimizin saygın kurumları ve demokratik kanunları sayesinde seçilmiş Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “üstad” olarak gördüğü bu şahsa vefat yıl dönümünde “rahmet” dilemiş ve bunu da resmi olarak belediyenin sitesinden paylaşmış. Türk Dil Kurumu’na göre “Üstat” kelimesinin anlamı; bilim veya sanat alanında üstün bilgisi ve yeteneği olan kişi demektir. (Paylaşımda “üstad” yazılmış bu vesileyle belki öğrenilmiş olur) Kadir Mısıroğlu denilen şahsın üstün bilgisi ve yeteneği kurucu milli değerlere ve kurucu liderimize küfür etmek midir? Ömrünü, bu ülkenin kurucu milli değerlerine ve kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e küfür ile geçirmiş bu şahıs, sizin hangi konuda üstadınızdır? Üstat dediğinize göre siz de çırağı mısınız? Aynı fikir ve görüşleri mi savunmaktasınız? Sizin bu paylaşımınız aslında tarafımızca her daim bilinen görünüşünüzün gerçek olmadığını, arka planda ne/neleri düşündüğünüzü de göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Bilin ki…
CHP İl Başkanı Özer, açıklamasının ikinci kısmında, "Bilin ki; bu ülkenin halkı, her türlü zorlu şartlar altında; ülkesine, milletine sahip çıkmış asla başkasının manda ve himayesine girmeyi kabul etmemiş, vatan uğruna canını vermeyi göze almış bir halktır. Bu halk kurucu milli değerlerine yine sahip çıkmaktadır/çıkacaktır. Yaptığınız bu paylaşım; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin, günümüze kadar bu ülkenin bekası için canını vermekten çekinmemiş aziz şehitlerin, Mehmet Akif Ersoy'un ruhlarını sızlatmıştır. Paylaşımınız nedeniyle SİZİ KAMUOYU NEZDİNDE KINIYOR VE TÜM CUMHURİYET DEĞERİ OLAN KURUMLARIN YETKİLİLERİNİ DE SİZİ KINAMAYA DAVET EDİYORUZ… Şimdi sizden yeni bir paylaşım daha bekliyoruz. CUMHURİYET KURUMLARINDAN OLAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETMENİZİ, BU KONUDA PAYLAŞIM YAPMANIZI VE ŞEHİTLERİMİZİN RUHUNU BİR NEBZE OLSUN RAHATLATMANIZI İSTİYORUZ. Aksi halde Kayseri’mizin değerli halkı; sizi getirdiği o görevden almayı da bilecektir" şeklinde konuştu.