Gündem
Giriş Tarihi : 08-04-2020 19:31   Güncelleme : 09-04-2020 14:02

İşKur Binası Karantinaya Alındı

Kayseri'de İşKur binasında bulunan bir kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığının anlaşılması üzerine, bina karantinaya alındı. Durumun kontrol altına alınmasının ardından 2 saat süren karantina süreci sona erdi.

İşKur Binası Karantinaya Alındı

Korona virüsü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini göstermeye devam ediyor. Kayseri’de acil durum ilan edilmesine sebep olan Covid-19 salgını devlet kurumlarında da kırmızı alarm verilmesine sebep oldu. Kayseri’de bulunan İşKur binasında korona virüs salgını sebebiyle karantinaya alınması kentte büyük yankı uyandırdı. Bina içerisinde bulunan 40 personel ile birlikte bina karantinaya alındı.

İşKur Personelinde Test Pozitif Çıktı
Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ölümler gün geçtikçe artmaya devam ediyor.  Dünya geneli 185 ülkede etkisini gösteren virüs, Türkiye’de 11 Mart tarihinde ortaya çıkan ilk vakayla gündeme geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her gün açıkladığı vaka ve ölüm bilançosu, korona virüsüne karşı alınan önlemlerinde en üst seviyeye çıkmasına sebep oldu. 

Kayseri’de İşKur binasında çalışan bir personelde korona virüs testinin pozitif çıktığının öğrenilmesi, gündeme bomba gibi düştü. Ardından 40 personelin bulunduğu bina karantinaya alındı. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından kapatılan bina içerisine giriş çıkışlara izin verilmedi. Aynı zamanda karantinaya neden olan kişinin de servis şoförü olduğu ve kendisinin test sonuçlarının pozitif çıktığı öğrenildi. İşKur çalışanlarına yapılan test sonucunda ise 2 kişinin daha korona virüs olduğu tespit edildi. 

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri test çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken, karantina sürecinden dolayı işsiz kalan pek çok kişinin uğradığı kurumda korona olduğu şüphesi paniğe neden oldu. SomutHaber'den Tolga Yılmaz'ın haberine göre; Kayseri İşKur İl müdürlüğü servis şoförlüğü yapan kişinin test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler harekete geçti. Ekipler, servise binen kişilerde de test yaptı. İşKur personeli olduğu tespit edilen 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıktığı belirlendi. Bunun üzerine Kayseri İl sağlık Müdürlüğü ekipleri, içerisinde 40 kişinin çalıştığı belirlenen binayı kilitleyerek 2 saatlik karantinaya aldı.

Karantina 2 Saat Sürdü
İşKur binasının karantinaya alınmasının ardından içeride bulunan 40 personelin duruma hazırlıksız yakalandığı ve durumdan tedirgin oldukları kaydedildi. İşKur İl Müdür Vekili Ayşe Ak'ın ise konuyla ilgili bilgi almak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğüne gittiği ve süreci yakından takip ettiği öğrenildi. Giriş ve çıkışlara izin verilmediği binada bulunan 40 İşKur personelinin durumları merak edildi. 

İşKur İl Müdür Vekili Ayşe Ak'ın katılım sağladığı değerlendirme topkantısı sonrası karantinada bulunan 40 personelin evlerinde kendilerini izole etmesi kararlaştırıldı. Ayşe Ak toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, "İl Müdürlüğümüzde rutin iş ve işlemlerimiz yürütülmekte iken 08.04.2020 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından İl Müdürlüğümüze ulaşılmış ve Kurumumuz servis şoförlüğü yapmakta iken bir süredir raporlu olan ve çalışmayan şirket personelinin yapılan COVİD-19 test sonuçlarının pozitif çıkması neticesinde, bu kişinin kullandığı serviste yolculuk yapan 20 personelimizin de tedbir amaçlı testlerinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Bu durum üzerine hizmet binamıza gelinerek bu 20 personelimize test yapılmış, yapılan test sonucunda şoför olarak görev yapan 2 şirket personeli ve 2 Kurum personelinde daha test sonucu pozitif çıkmıştır. Bununla birlikte test yapılan diğer kurum çalışanlarının sonuçları ise negatif çıkmıştır. Test sonucu pozitif çıkan 4 kişi yine İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince denetim ve kontrol altına alınarak gerekli işlemler başlatılmıştır. Kurumdaki diğer personeller için de İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince hizmet binamızda gerekli açıklamalar yapılmış olup çalışanların bireysel izolasyonlarını sağlaması, hijyen kurallarına dikkat etmesi, sosyal mesafelerini koruması konularında bilgi verilmiştir. Gerekli idari tedbirler alınmak suretiyle İl Müdürlüğümüzde çalışmalar devam etmekte olup, Kurumumuzun tüm iş ve işlemleri www.iskur.gov.tr internet adresimiz, ALO 170 çağrı merkezimiz ve E-Devlet üzerinden yürütülebilmektedir. Vatandaşlarımızın hem kendi sağlıkları, hem de toplum sağlığını tehlikeye atmamaları açısından bu kanalları kullanmaları büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.