Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-04-2020 19:00   Güncelleme : 10-04-2020 19:00

ilave destek beklentisi

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, zor durumda olan iş dünyasının biraz olsun rahatlaması için ilave destek gerektiğini açıkladı.

ilave destek beklentisi

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında  365 Oda / Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile video konferans aracılığıyla yapılan toplantıya katıldı. Toplantıda, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar ile mevcut duruma ilişkin istişare yapıldı. 

"Ciddi kayıplar var"
Başkan Bağlamış, "Tüm Dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ülkemizde olduğu gibi ilimizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda ciddi ciro kayıpları var. Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbir de firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli. Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı. Ancak, üyelerimizden bizlere gelen şikayetlere baktığımızda, bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından limit olmadığı söylenip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var" dedi.

Bankalara çağrı
Başkan Bağlamış, tüm bankalara seslendiğini belirterek, "Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

İstekler iletildi
Başkan Bağlamış, sanal ortamda gerçekleştirilen  toplantıda, üyelerinden gelen talepleri yazılı olarak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilettiklerini belirterek, "Mücbir sebepten etkilenen sektörler listesine; tarım sektörü ve tedarikçileri, yumurta sektörü, et ve pastırma sucuk sektörlerinin de yer almasını talep ettik. Ticaretin yavaşlaması Ekonomik sıkıntıların yaşanması sonucunda üretici malını pazarlayamamakta dolayısıyla üretim yapılabilmesi için üreticiye mazot, gübre, ilaç gibi girdilerin desteklenmesi üreticimizin işini kolaylaştırarak üretimin yavaşlamasını ve durmasını engelleyecektir. Lokanta, restoran, pastane ve otel gibi işletmelerin kapanmasından dolayı süt üreticileri süt satışında sıkıntı yaşamaktadır. Çabuk bozulan ürün olması nedeniyle mücbir sebep kapsamında devlet destekli bir alım yapılmasını ya da çözüm üretilmesini talep ettik. Yumurta sektöründe stok yönetme kabiliyeti olmadığı için dengede olan arz talep dengesi, fiyat yönünden üretici aleyhine hep bozulmaktadır. Yumurtaların piyasa zararına arzını önlemek için yumurta taban fiyat planlaması talep ettik. 1 yıl süre ile üye aidatlarının alınmaması da yoğun gelen istekler arasında yer almaktadır" açıklamasında bulundu.