Magazin
Giriş Tarihi : 23-03-2020 10:34   Güncelleme : 23-03-2020 10:34

İbo'dan 'Evinde Kal' Çağrısı

Dünyada ve Türkiye’de korona virüs can almaya devam ederken, İbrahim Tatlıses’te takipçilerine ‘evde kal’ çağrısında bulundu.

İbo'dan 'Evinde Kal' Çağrısı

Son zamanlarda sahnelerde ve televizyon ekranlarında pek görünmeyerek sevenlerini hüsrana uğratan İbrahim
Tatlıses, korona virüsüne karşı gösterdiği duyarlı paylaşımıyla takdir kazandı. Tatlıses, sosyal medya hesabından İzmir’de yaşadığı evinden çektirdiği fotoğrafın altına yazdığı notla dikkat çekti. 

Ünlü türkücünün geçtiğimiz günlerde ‘Tatlıses Gıda’ bünyesinde çalışan iki çalışanı tarafından dolandırılması gündeme bomba gibi düşmüştü. Tatlıses’in kendisine ait şirkette muhasebe departmanında çalışan iki kadın tarafından milyonlarca lira dolandırılması pek çok kişide şaşkınlık yarattı. İbrahim Tatlıses ortaya çıkan bu olayın ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sesi ve sahne şovlarıyla gönüllere taht kuran İbrahim Tatlıses, yaşadığı talihsiz olayın ardından İnstagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla dünya ve ülke meselelerine duyarlı olduğu göstermiş oldu. Tatlıses paylaşımında, “Bu zor süreci bende sizler gibi EVİMDE geçiriyorum. Lütfen sizlerde EVİNİZDE KALIN GÜVENDE KALIN! Ellerimiz bolca yıkamayı da unutmayalım!” ifadelerini kullandı.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İbrahim Tatlıses Kimdir?

1952 yılında Şanlıurfa'da doğdu. İbrahim Tatlıses'in annesi Kürt, babası Araptır. "Tatlı" olan soyadını "Tatlıses" olarak değiştirdi. Yedi çocuklu ve fakir bir ailenin çocuğuydu. İnşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalıştı.

Tatlıses doğduğunda babası cezaevinde bulunmaktaydı. Hiçbir zaman okula gitmemiştir. Daha sonra neden okuyamadığı sorulduğunda Urfa'da sanki Oxford vardı da biz mi gitmedik yanıtını vermiştir. Çocuk yaşlarda çalışmaya başlamıştır: su satmış, çığırtkanlık yapmıştır.

İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yapmıştır. İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedildi. İlk başlarda Adana'da daha sonra Ankara'ya gelerek burada gazinolarda, pavyonlarda sahne aldı.1974'te Ankara'daki Kınalı Pavyon'da söylediği "Ayağında Kundura" ile ünlenerek önce Ankara Radyosu'na, sonra da bir yılbaşı gecesi televizyona çıktı. 70'li yılların ortalarına doğru İstanbul'a geçerek burada sahne almaya başlamıştır. Burada, kendisine soyadını veren müzisyen Yılmaz Tatlıses ile tanıştı.

"Kara Kız" ile "Beni Yakma Gel Sevdiğim" adlarında 45'likler ile müzik dünyasına giriş yaptı. 30 Haziran 1976 tarihinde dışardan bitirdiği ilkokulun diplomasını Kilis'teki Kartalbey İlkokulu'ndan almıştır. 1978 yılında Ayağında Kundura-Ceylan filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı. 1979 yılında Kara Yazma filminde Perihan Savaş ile rol almıştır.

1983'te Derya Tuna ile Günah filminde oynadı. 1987'de Tatlıses Müzik'i kurdu. 90'larda ünü, Yunanistan ve Orta Doğu'ya kadar genişledi. 1997'de İdobay Müzik'i kurdu. İbrahim Tatlıses aynı zamanda yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci, programcı ve şarkıcı kimliğiyle de tanınmıştır. İbrahim Tatlıses'in sahip olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık gurubu dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

10 Mart 2008 tarihinde Neden adlı albümünü Mayıs 2009 da ise Yağmurla Gelen Kadın adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca bu albümde çok konuşulan ve tartışılan "Şemmame" adlı Kürtçe türkü de bulunmaktadır. 2009'da yıllarca söz ve beste aldığı sanatçı Yıldız Tilbe ile müzikal olarak tüm bağını kopardığını açıklamıştır.2010 yılında son albümü Hani Gelecektin'i piyasaya çıkardı.

İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin yanında, gıda, inşaat ve seyahat sektörlerine girerek çeşitli yatırımlar yapmıştır. Bunlardan "Tatlıses Çiğköfte" halen faaliyet göstermektedir.

14 Mart 2011 gecesi Beyaz TV'de yayınlanan İbo Show programı çıkışında Maslak'ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu kafasından yaralandı. Akabinde hastaneye kaldırılan Tatlıses, 6 saat süren ameliyat sonucu yoğun bakım ünitesine bağlandı.

Saldırıda İbrahim Tatlıses'in asistanı Damla Buket Çakıcı da yaralanmıştır. Suikastin bir numaralı zanlısı Abdullah Uçmak yakalanmıştır.

İki hafta boyunca Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yoğun bakımda kalan sanatçı, 28 Mart 2011 günü doktorlarının yaptığı açıklamaya göre yoğun bakımdan çıkarılmıştır, böylece hayati tehlikesi ortadan kalkmıştır. 6 Nisan 2011 tarihi itibarı ile ailesi tedavilerin Almanya da sürdürülmesi isteği ile Tatlıses'i Türkiye Cumhuriyeti'ne ait uçakla Almanya'ya götürmüşlerdir.