Gündem
Giriş Tarihi : 30-05-2020 10:30   Güncelleme : 30-05-2020 10:53

Hrant Dink Vakfına Ölüm Tehdidi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hrant Dink'in ölümünün ardından ailesi ve dostları tarafından bir vakıf kuruldu. Vakfın resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada ise Rakel Dink ve avukatının ölüm tehdidi aldığı öğrenildi.

Hrant Dink Vakfına Ölüm Tehdidi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, uğradığı bir suikast sonucu hayatını kaybetmişti. 2007 yılında ailesini ve dostlarını yasa boğan ölümünün ardından Hrant Dink anısına bir vakıf kuruldu. Suikastın ardından yıllar geçmesine rağmen cinayetle ilgili pek çok detay aydınlatılmayı bekledi.

Hrant Dink Vakfı, resmi internet sitesinden yayımladığı ve kamuoyunun dikkatine sunduğu bir mesajda ölüm tehdidi aldıklarını açıkladı. Aynı zamanda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının söz konusu tehditle ilgili soruşturma başlattığı da belirtildi. 

Vakfın yaptığı yazılı açıklamada, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve dava avukatının ölümle tehdit edildiği vurgulandı. Söz konusu açıklamada, “Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı “kardeş masalları” anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor” denildi.

Ölüm tehdidinin 27-28 Mayıs 2020 tarihinde gönderildiği belirtilen mesajda, “Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz. 2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz” ifadeleri dikkat çekti.

Vakıf, ölüm tehdidini Şişli Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği’ne de bildirerek konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Ölüm Tehdidi FETÖ'nin İşi
Yapılan suç duyurusu üzerine ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekipleri, ölüm tehdidinin yapıldığı e-postanın gönderildiği bilgisayarın IP numarasından yurt dışından gönderildiğini tespit etti. Aynı zamanda mesajın gönderildiği ülkenin de bilindiği, ancak güvenlik tedbirleri ve soruşturmanın geleceği için açıklanmadığı belirtildi. Söz konusu tehdidin bir FETÖ düzenbazlığı olduğu varsayılırken gönderen şahısların tespit çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.