Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-05-2020 16:33   Güncelleme : 17-05-2020 20:42

Fırsatçılar maske fiyatını arttırmanın hilesini buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maske satışının serbest olduğu yönündeki açıklama sonrası, tavan fiyatının 1 TL olduğu açıklanmıştı. Piyasada orantısız kar elde etmek isteyen kişiler ise yeni bir yöntemle maskeyi dezenfektanla satmaya kalktı.

Fırsatçılar maske fiyatını arttırmanın hilesini buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından maske satışının eczane ve marketlerde dahil olmak üzere pek çok yerde serbest olduğu açıklandı. Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı tarafından tavan fiyatı 1 TL olarak belirlenen cerrahi maskeler fırsatçıların yeni kurnazlık hedefi oldu.

1 Adet Maske 1.60 TL
Uzmanlar, cerrahi maskelerin yanına dezenfektan gibi başka bir ürün ekleyerek paket haline getirilen ürünlerin fahiş fiyatlarla satıldığına dikkat çekti. Bu şekilde bazı firmalar, paketle birlikte maske fiyatını da ikiye katlamış oldu. Üretimin son zamanlarda 10 kat arttığına dikkat çeken piyasa uzmanları, maske fiyatının 1 TL’nin de altına düşmesi gerektiğini söyledi. Ancak fırsatçıların bulduğu yeni yöntemle söz konusu maske fiyatının 1,60 TL’ye yükseldiğini belitti. 

Eczanelerin Üslubuda Kötü
Bazı vatandaşların eczaneden maske alışverişi yaptığında gözlemlediği kadarıyla belirlenen tavan fiyatın delindiğine dair yorumlar yapıldı. Pek çok eczanede benzer durumların yaşandığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Şikâyet sitelerinde maske satışına dair tepkileri dile getiren vatandaşlar, "Eczaneye 1 liradan fazlaya satamazsınız dediğimizde 'Almazsan alma kardeşim biz 1 liraya alıyoruz, git kime şikâyet edersen et' diye tepki gösteriyorlar. Aynı eczaneler devletin vatandaşına verdiği ücretsiz maskeyi de vermiyor, 'kod gelmedi, ismin çıkmadı' şeklinde bahaneler uyduruyorlar" ifadelerini kullandı.

Hukuki Dayanağı Yok
Fahiş fiyatlara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen uzmanlar, 1 TL üzerinde satışın hukuki olmadığını vurguladı.

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Türkiye genelinde 1 TL fiyat oturdu. Bazı firmalar bunu deliyor olabilir. Ancak bu hem hukuka hem de ahlaka aykırı çünkü 1 TL sınırı satıcıya zaten kazandırır. Tüketici burada bilinçli olmalı ve 'dur' demeli. Piyasada mal çok. Ürün konusunda sıkıntı yok. Hatta ben önümüzdeki dönemde fiyatın 1 TL'nin de altına düşeceğini düşünüyorum. 1 TL'nin üzerinde satmaya çalışanların malları ellerinde patlayacak."