Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-01-2020 16:03   Güncelleme : 24-01-2020 16:03

Evrensel Şarj Aleti Apple’ı rahatsız etti

Avrupa Komisyonu üyelerinin ortaya attığı bir fikir teknoloji devini bir hayli şaşırttı. Tüm dünyada telefonların aynı şarj aletiyle şarj edilmesi fikrine Apple, Avrupa ekonomisine zararlı olabileceği gerekçesiyle doğru bulmadığını belirtti.

Evrensel Şarj Aleti Apple’ı rahatsız etti


Avrupa Komisyonu dünya genelinde aynı şarj aleti kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla cep telefonlarında evrensel bir şarj aleti kullanılması önerisinde bulundu. Bu öneriye ilk tepki ise teknoloji devi Apple'dan geldi. Şarj aleti ücretleri rakip firmalara göre pahalı olan firma, kararın 'ekonomiye zarar vereceğini' iddia etti. Avrupa Komisyonu'nun teklifi kabul edilirse her şarj aleti her telefonun bataryasını doldurabileceğine dikkat çekildi.

İlk Tepki Dünya Devinden 

ABD merkezli teknoloji devi Apple, evrensel bir şarj aleti zorunluluğunun kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Bu durumun Avrupa ekonomisine ciddi bir zarar vereceğini ileri sürdü. Avrupa Komisyonu Kurumlar arası İlişkiler yetkilisi Maros Sefcovic, konuyla ilgili tüm mobil cihazlara uygun olabilecek evrensel bir şarj aletinin, elektronik atığı azaltmada etki olacağını savundu. Müşterilerin teknoloji kullanımını daha elverişli bir duruma getireceklerini söyledi.

Yenilik Değil Sadece Yavaşlatır

Teknoloji harikası olarak kabul edilen Apple'dan, Avrupa Komisyonu'nun evrensel şarj aleti önerisiyle ilgili açıklama yapıldı. Perşembe günü yapılan açıklamada, kararın tahmin edilenin aksine yenilik yerine, yavaşlık sağlayacağı belirtildi.

Böyle bir değişim fikrinin "Avrupa'da müşterilere ve genel olarak ekonomiye zarar vereceği" vurgulandı. Açıklamada, komisyonun Apple'ın "müşterilerine yeni teknolojiler sunma" özelliğinin kısıtlayamayacağının önemine vurgu yapıldı.