Gündem
Giriş Tarihi : 02-05-2020 11:08   Güncelleme : 02-05-2020 12:16

Eski Diyanet Başkanından Eşcinsellik Açıklaması

Diyanet İşleri Eski Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, şimdiki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın geçtiğimiz hafta cuma namazında eşcinsellikle ilgili söylediği sözler üzerine yorumda bulundu.

Eski Diyanet Başkanından Eşcinsellik Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan ve tartışmalara yol açan eşcinsellik hakkında Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de düşüncelerini paylaştı. Tartışmaların odağında olan Ankara Barosu’nun eyleminin her şekilde kınanması gerektiğine vurgu yapan Görmez, eşcinselliği siyaset ekseninde değerlendirdi. Görmez açıklamasında, “Küresel siyasetin günahları cinsel günahlardan çok daha büyüktür. Irak'ı bombalayan, Afrika'yı aç bırakan, Suriye'yi, Yemen'i, Arakan'ı bu hale getiren küresel siyasettir" ifadelerini kullandı.

Mehmet Görmez ‘büyük günah algısının artık değiştiğine dikkat çekerek, “Bizim günah-ı kebair listemiz değişti. Büyük günahlar artık değişti. Tohumun genini değiştirmek, gıdayla oynamak, kimyasal silah geliştirmek, bütün kainatı ifsat etmek, bunlar bizim kitaplarımızda günah-ı kebair arasında geçmiyor diye bizim oraya sıkışmamamız lazım. Bizim günah-ı kebair'leri Kur'an'ı Sünneti dikkate alarak güncellememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Hz. Muhammed’in Hadisine de yer verdiği açıklamasında, “Bir saat adaletle hükmetmek bin saat nafile ibadetten hayırlıdır” sözlerine yer vererek adaletin önemine dikkat çekti.

Cübbeli Ahmet’ten Destek
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, temsili kıldırdığı Cuma namazındaki hutbesinde, "Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim" ifadelerini kullanarak pek çok eleştirinin de hedefinde yer aldı. 

Cübbeli Ahmet lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü, eşcinsellik ve zina açıklamalarıyla çok konuşulan Prof. Erbaş’a destek verdi. Cübbeli Ahmet sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bundan evvelki iki Diyânet Reisi zamânında zındıkları kızdıracak hiçbir beyân olmadığına göre şimdiki Diyânet doğru yolda!" ifadelerini kullandı. 

Cübbeli Hoca’nın hedefinde Prof. Dr. Mehmet Görmez ve ondan önceki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu vardı. Yaptığı paylaşımdan önce Twitter da attığı iki tweet ile dikkat çekmeyi başardı. 

Cübbeli Ahmet’in sırasıyla attığı tweetler ise şöyle:
-"Ben "Deprem İlâhî Îkâz" Dedim Diye 2 Sene 7 Ay Hapis Yattım! Şimdi Diyânet Reisi'nin "Zinâdan Bela Geliyor" Dediğini Duymak Bizi Çok Sevindirdi.

-Diyânet İşleri Başkanlığımızın kıymetli üyelerini, "Koronavirüs gibi hâdiseler ilâhî bir îkazdır" şeklindeki yazılarından dolayı çok tebrîk ediyoruz. Allâh-u Te'âlâ hizmetlerinde muvaffak eylesin. Âmîn!"