Eğitim
Giriş Tarihi : 05-08-2019 07:32   Güncelleme : 26-08-2019 16:00

ERÜ'YE PARA TEPKİSİ

Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde başlayan ve 15 gün devam eden seçmelerde istenilen paralar adayları çileden çıkarttı.

ERÜ'YE PARA TEPKİSİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Spor Bilimleri Fakültesi'nin her yıl gerçekleştirdiği öğrenci seçmelerinde bu yıl gergin anlar yaşandı. Spor Bilimleri Fakültesi için yapılacak olan seçmeler için binden fazla öğrenci başvuru yaparken, istenilen sınav ücreti ve öncesinde harcatılmak istenen paralar tepki çekti.

ERÜ'DE ÇILGIN RAKAMLAR
Spor Bilimleri Fakültesi'nin 4 ayrı alan için oluşturduğu bölüm seçmelerine binden fazla aday başvuru yaptı. Gelecek hayatına spor üniversitesi mezunu olarak devam etmek isteyen bunun içinde Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Spor Bilimleri Fakültesi'ni tercih eden öğrencilerden istenilen paralar artık bardağı taşırır hale geldi. 29-31 Temmuz tarihleri arasında yapılan seçmeler öncesinde 40 TL kayıt parası alan, Spor Bilimleri Fakültesi, sınavın yapılacağı alanda çalışma yapmak isteyen öğrencilerden de astronomik sayılabilecek paralar talep ettiği ortaya çıktı. 

3 DAKİKASI 50 TL
Öğrenim hayatına Erciyes Üniveritesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde devam etmek isteyen ve bunun için de bu bölümün elemelerinin yapılacağı salonda çalışmak isteyenlerden sadece 3 dakika için 50 TL talep edilmesi öğrencileri çileden çıkarttı.

AİLELER TEPKİLİ
Çocuklarının eğitim hayatlarına yön vermek için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan ailelerin durumunu fırsat bilerek, böylesi yüksek rakamlar talep edilmesi bir çok ebeveyni çileden çıkarttı. Bazı öğrenci yakınları, ''Sınav alanına para ödemeden giremedik. Salonu görmek için bile girmek neredeyse yasaktı. Sınavın yapılacağı salonda deneme yapmanın yaklaşık 3 dakikası 50 TL. Bir öğrenci, sınava gireceği salonda 1 saat deneme yapmak isterse yaklaşık 1.000 TL ödemek zorunda kaldı. Bunu hangi aile nasıl verebilir? Şu kriz döneminde evladını bu okula yazdırmak isteyen bir asgari ücretli ne yapabilir ?'' şeklinde ifadelerle duruma tepki gösterildi.

USULSÜZLÜK MÜ VAR?
Ayrıca sınava kayıt için istenilen 40 TL'lik ücretin Spor Bilimleri Fakültesi tarafından değil de Erciyes Üniversitesi Kız Yurdu Kantini tarafından fatura edilmesi de dikkatlerden kaçmadı. Ücreti ödeyen bir çok aile, ''Spor bilimleri nere, Kız Yurdu Kantini nere? Ne alaka? Hem yasal göstermek için fiş kesiyorlar hemde o fişi bir kantinin yazar kasasından kesiyorlar. Bu paralar kime gidiyor. Kimin cebine gidiyor. Bunun açıklanması lazım'' şeklinde sitemde bulundular.

REKTÖR VE DEKAN'A TEPKİ
Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış'a ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Nihat Ekinci'ye de tepkiler giderek artıyor. Devlet üniversitesinin gelir kapısı olarak öğrenci velilerini görmemesi gerektiği ifade ediliyor.

(GÜNCELLENDİ)