Eğitim
Giriş Tarihi : 11-05-2020 21:20   Güncelleme : 12-05-2020 09:26

ERÜde sınavlar online yapılacak

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, çok sayıda öğrencinin merak içesinde beklediği sınav sistemini açıkladı. Sınavlar yüz yüze değil, online yapılacak...

ERÜde sınavlar online yapılacak

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış yaptığı açıklamada koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında final ve bütünleme sınavlarının yüzyüze değil online olarak yapılacağını duyurdu. 

Yüksek Öğretim Kurumu, tüm üniversite rektörlüklerine konuyla ilgili kararını içeren bir yazı gönderdi. Söz konusu yazıda, “Sağlık Bakanlığının Yükseköğretim Kuruluna hitaben yazdığı 11.05.2020 tarihli ilgi yazısında "Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Aynı zamanda YÖK'ten yapılan açıklamada sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması gerektiğine vurgu yapıldı. YÖK'ün sürece dair yaptğı bilgilenrici konuşmada, "Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu tarafından başlangıcından itibaren COVID-19 küresel salgını ile ilgili özellikle yükseköğretim alanında yurt içi ve yurt dışı gelişmeler yakinen takip edilmektedir. Bu bağlamda 23 Mart 2020 itibariyle dijital ortamda eğitime geçilmiş, vaka sayıları da takip edilerek süreçte yükseköğretim kurumlarımıza; teorik ve akabinde uygulamalı eğitimlere yönelik olarak kendi alt yapı imkanları, ilgili programın kazanımları ve öğrenci sayılarını da göz önünde bulundurarak kendi tedbirlerini almaları yönünde güçlü koordinasyon, çevik yönetim, esnek kararlar, yetki devri gibi esaslar çerçevesinde bir hareket zemini oluşturulmuştur. Sınavlara yönelik olarak da üniversitelerimiz çoğu dijital imkanlar ile çevirimiçi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yapmaktadırlar. Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun; sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Sağlık Bakanlığı'nın ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; Not: 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde güvenli elektronik imzalı aslı ile aynıdır" denildi.

Vize, final ve bütünleme sınavlarının akibeti merak edilirken YÖK, konuya açıklık getirdi. Sınavlar hakkında ise şöyle ifade edildi: "Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüzyüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.”

YÖK’ün yaptığı açıklama sonrası ise ERÜ rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış sosyal medya hesabı üzerinden, “Sevgili öğrencilerim final ve bütünleme sınavları YÖK yürütme kurulu kararı da dikkate alınarak yüzyüze değil online olarak yapılacaktır. Bu konuda akademik ve sınav takvimi en kısa zamanda siz sevgili öğrencilerimize duyurulacaktır. Hepinize başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.