Gündem
Giriş Tarihi : 15-02-2020 11:57   Güncelleme : 15-02-2020 11:57

Erdoğan'ın memleketinde HES inşaatı ortalığı karıştırdı

Rize’nin Güneysu ilçesinde vatandaşlara yol inşaatı olduğu söylenen HES projesi pek çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olduğu bilinen bölgenin inşaatını durdurulduğu bilgisi paylaşıldı

Erdoğan'ın memleketinde HES inşaatı ortalığı karıştırdı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi olan Rize’nin Güneysu ilçesinde iki yıl önce yol çalışması olarak gösterilen bir çalışma başlatıldı. İlçede yaşayan kişilere söylenenin doğru olmadığı anlaşılınca vatandaşlar tepki gösterdi. Bölgede başlatılan HES projesini istemeyen vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikayette bulundu. Yoğun şikayet oluşması sebebiyle CİMER, inşaatı durdurma kararı aldı. Ayrıca halkı yanlış beyanlarla kandıran şirkete de para cezası verilmesine karar verdi.

İnşaatın Durdurulması İstendi

Güneysu halkı, HES'in iptal edilmesi için 15 Ocak tarihinde idare mahkemesine başvurdu. 30 Ocak'ta da CİMER'e iptal edilmesi şikâyetinde bulundu. Hürriyet'in haberine göre; CİMER, ilgili makamlara yazı göndererek inşaatın acil olarak durdurulması gerektiğini açıkladı. Gönderilen yazıda, "Bölge Müdürlüğümüzce proje sahasında yapılan incelemelerde yer teslimi yapılmadan cebri boru imalat çalışmalarına başlandığı tespit edilmiş olup, 6200 sayılı Kanun ve Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında şirkete idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca gerekli tüm yasal izinler alınıncaya kadar her türlü güvenlik önlemi alınarak sahadaki projeye ait çalışmaların ivedilikle durdurulması gerektiği şirkete bildirilmiştir." İfadelerine yer verildi.

Hemşeriler Şaşkın

HES projesinin iptaliyle ilgili konuşan Handüzü Yaylası Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender'in avukatı Remzi Kazmaz, "Cumhurbaşkanı'nın köyünde derelerimizin kurumasına neden olan, Karayolları'nın yasal olmayan çalışmaları nedeniyle para cezası kestiği bu şirketin çalışmasına hâlâ daha nasıl izin verildiğine köylülerimiz şaşırıyor" şeklinde konuştu.