Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-11-2019 07:18   Güncelleme : 14-11-2019 07:31

Erciyes'te Hedef 30 Milyon Turist

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes'te, profesyonel anlamda 9'uncu sezon heyecanı başladı.

Erciyes'te Hedef 30 Milyon Turist

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile kış turizminin vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelen Erciyes Kayak Merkezi'nde başlatılan bakım çalışması, yeni sezon öncesi tamamlandı.

CINGI AÇIKLADI:
Erciyes AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, bütün hazırlıkları tamamlanan kayak merkezinin misafirlerini beklediğini söyledi. 
Merkezin çok geniş alanda hizmet verdiğini, bu nedenle yaz sezonunu çok verimli geçirmek zorunda olduklarını anlatan Cıngı, şöyle konuştu: "Erciyes, 26 milyon metrekarelik alana sahip. Bu alanın tamamı teleferiklerle, pistlerle, suni karlama sistemleriyle, dijital ve elektronik teçhizatla donatılmış vaziyette. Dolayısıyla tüm bunlar kış boyunca yüz binlerce, milyonlarca insan taşıyor ve yıpranıyor. Sezon biter bitmez, yazı beklemeden bir sonraki sezonun hazırlıklarına başlarız. Vidasından cıvatasına, rulmanından silindirine varıncaya kadar kontrolleri yapılır, bir sonraki sezona hazırlanır. Suni karlama sistemlerimiz, makinelerimiz bakımdan geçer. Bu da sezon bitiminden diğer sezonun başlangıcına kadar olan bütün vaktimizi alıyor."

BACASIZ SANAYİ ERCİYES:
Son yıllarda yurt dışından direkt uçuşlara ağırlık verdiklerine işaret eden Cıngı, "Bacasız sanayi olarak görülen turizm gelirinden şehrimizin de nasibini alması için elimizden geleni yapıyoruz. Kurulduğumuz ilk günden beri dünyadaki büyük tüm fuarlara katılıp, yurt dışında Erciyes'in gelmiş olduğunu noktayı, hedeflerimizi, hayallerimizi yabancı turistlere anlattık. Yavaş yavaş netice almaya başladık. Önce ferdi olarak gelmeye başladılar. 3 yıl öncesinden de Kayseri tarihinde direkt seferlerle her hafta Erciyes'e turist gelmeye başladı" dedi.

HAFTADA 250 BİN TURİST:
Cıngı, bu sene haftada bin 250 civarında turist beklediklerini anlatarak, "Her hafta 4 veya 5 uçak inecek. Bu sezon toplamda 30 bin yabancı kayakçıyı ağırlayacağız. Bu, şehrimiz açısından en az 30 milyon avroluk bir gelir demek. Türkiye olarak dünyada turizm yönünde çok iyi bir yerdeyiz. Devletimizin Türkiye turizmini 12 aya yayma projesine biz de büyük katkı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.