Eğitim
Giriş Tarihi : 29-04-2020 10:47   Güncelleme : 29-04-2020 15:58

Erciyes Üniversitesinde Vize ve Finaller Tek Gün Olacak

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, vize, final, bütünleme ve ek ders sınavlarının yüz yüze ve tek bir gün içerisinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Erciyes Üniversitesi öğrencileri ise duruma tepki gösterdi.

Erciyes Üniversitesinde Vize ve Finaller Tek Gün Olacak

Korona virüsü salgını sebebiyle bahar dönemi okulların örgün öğretime ara vermesi sonrası uzaktan eğitime geçilen Erciyes Üniversitesi’nde sosyal mesafe kuralına aykırı bir karara imza atıldı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın sürecin işleyişine dair yaptığı bilgilendirmenin sonrası Erciyes Üniversitesi öğrencisi olan pek çok genç, sosyal medya üzerinden verilen kararın kendilerini mağdur ettiğini dile getirdi. Üniversite öğrencileri seslerini duyurmak ve verilen kararın iptali için ‘ErüÖğrencileriMağdur’ etiketiyle paylaşımda bulundu. Öğrenciler, online ve canlı ders görmeyi beklerken, derslere ait pdf notların portal üzerinden sunulmasını protesto etti. Aynı zamanda bir dönem içerisinde bulunan derslerin tek gün içerisinde sınavlarının yapılması konusunda da rahatsızlıklarını dile getirdi. 
 
Prof. Dr. Mustafa Çalış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üniversitemizde uzaktan eğitim yöntemiyle verilen tüm dersler için ortak dersler hariç, vize ve final sınavı aynı gün tek oturumda yaz döneminde ilan edilecek akademik takvimde belirtilen tarihte yüz yüze, bütünleme ve ek ders sınavları da yüz yüze yapılması planlanmaktadır. Ortak derslerin (Atatürk İlke İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil) yıl sonu sınavı 6-7 Haziran 2020 ve bütünleme sınavı 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde online olarak devam/devamsızlık durumu göz önünde tutulmaksızın yapılması planlanmaktadır. Üniversitemizde 2019-2020 eğitim öğretim yılında ortak dersler (Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil) haricinde yaz okulu uygulaması planlanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Çalış, “Sevgili öğrenciler bu planlamalar inşallah süreç istediğimiz ve beklediğimiz şekilde olursa planladığımız bir durum. Tabi ki olası aksi durumlarla ilgili planlamalar içinde çalışıyoruz. Sevgili öğrencilerim bu zorlu süreçte yaşadıklarınızın farkındayız. Önümüzdeki süreçte akademik kadromuz tüm sıkıntıları dikkate alarak süreci kolaylaştırma konusunda azami hassasiyet göstermeleri konusunda bizzat takipçi olacağım. Siz sağlıklı kalın, derslerinize çalışın” şeklindeki paylaşımıyla aksaklıkların en yakın zamanda giderileceğini vurguladı.