Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2020 11:28   Güncelleme : 01-05-2020 14:34

Dışişleri Sözcüsü BAE ye had bildirdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye'ye karşı düşmanca tavırlarından vazgeçmelerini ve haddini bilmeleri gerektiğini açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü BAE ye had bildirdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının Türkiye'ye dair çirkin iddiaları hakkında yazılı açıklamada bulundu. Aksoy, "BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının bugün yaptığı açıklama, darbecilere her türlü desteği veren bir ülkenin ikiyüzlü siyasetini gizleme teşebbüsüdür." İfadelerini kullandı. Sözcü Aksoy, Türkiye'nin Arap ülkelerinin siyasi birlik ve toprak bütünlüğüne her daim destek olduklarını söyledi. Aynı zamanda da Libya'da da meşruiyetin destekçisi olduklarını da belirtti. Türkiye'nin bu bakış açısına her zaman sahip olacağını dile getirdi.

Kendi Yıkıcı Faaliyetlerini Örtmek İstiyorlar
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, BAE’nın yıllardır Libya'daki darbecilere silah, askeri malzeme ve paralı asker desteği sağladığına dikkat çekti. Aksoy, "BAE yönetiminin, Türkiye hakkında çirkin ve asılsız ithamları, esasen bu ülkenin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtme saikinin ürünüdür" cümlelerini kullandı. 

Aksoy, BAE'nin Yemen, Suriye ve Afrika Boynuzu gibi pek çok bölgede uluslararası barış, güvenlik ve istikrarı bozucu hareketlerinin olduğunu belirtti. Aksoy açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Bu bağlamda BAE'nin, El Şebab başta olmak üzere terör örgütlerine ve Yemen'de bölücü faaliyetlere verdiği destek de sır değildir. BAE yönetimini, ülkemize karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmeye ve haddini bilmeye davet ediyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının yolunun herhangi bir ayırım gözetmeden sivil halkı hedef alan gayrimeşru çetelerin değil, Libya Siyasi Anlaşmasının ve meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin desteklenmesinden geçtiğini tekrar vurguluyoruz."