Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2020 15:24   Güncelleme : 01-05-2020 15:31

Designated Survivor Türkiyede Sansürlendi

Netflix’te yayınlanan Designated Survivor dizisinin bir bölümünde Türkiye Cumhurbaşkanı olan bir karakterin yer alması sonrası RTÜK sansürlenmesini istedi.

Designated Survivor Türkiyede Sansürlendi

Netflix’in RTÜK'ün özel talebi üzerine Designated Survivor dizisinin bir bölümünün Türkiye'de yayınlanan platformdan kaldırıldığı duyuruldu.

ABD’de İki internet sitesinin yaptığı haber sonrasında anlaşılan sansürleme, olay yarattı. Netflix'in yaptığı açıklamada, Türkiye yetkililerinin talebi sonrası yerel kanunlara uygun olmadığı gerekçesiyle bir bölümün yayından kaldırıldığını anlaşıldı.

2. Sezon - 7. Bölüm Sansürlendi
Dizinin sansürlenen 2. Sezon 7. Bölümünde Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Fatih Turan ve ABD başkanı Tom Kirkman ile karşı karşıya geldiği bir sahne yer aldı. Bu durumun Türk yetkililerinin hoşuna girmediği ve yayından kaldırmalarını istedikleri kaydedildi. Söz konusu bölümün dünyada pek çok ülkede halen yayında olduğuna dikkat çekildi. Dizide Türkiye Cumhurbaşkanını Troy Caylak ve ABD Başkanını ise Kiefer Sutherland canlandırdı.

Designated Survivor Konusu Nedir?
Bakanlar Kurulu’nda hukuk görevlisi olan Tom Kirkman, bir toplantı sırasında patlayan bomba sonucu ABD Başkan ve Başkan Yardımcısının hayatını kaybetmesi üzerine başkanlık görevine gelir. Bir süreliğine kendi Bakanlar Kurulu’nu kurması, ülkeyi yönetmesi gerekir. Kirkman’ın çözmesi gereken pek çok sorun vardır ve bu süreçte alacağı kararlar hem ülkenin hem de kendisinin kaderini belirleyecektir. Bu zorlu süreçte aynı zamanda ailesiyle de baş etmek zorundadır.