Gündem
Giriş Tarihi : 04-05-2020 20:00   Güncelleme : 04-05-2020 22:10

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Yeni Tedbirler Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında koronavirüse karşı alınan yeni tedbirler masaya yatırıldı. Sınav tarihleri değişecek mi? AVM'ler açılacak mı? Kısıtlaması olan vatandaşlar dışarı çıkabilecek mi? Berber ve kuaförler faaliyetine başlayacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Yeni Tedbirler Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında koronavirüse karşı alınan yeni tedbirler değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan telekonferans videolu konuşma sistemi ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında kamera önüne geçerek açıklamada bulundu. 

Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Erdoğan kısıtlama olan vatandaşlar için yeni düzenlemelerin getirildiğini açıkladı. Aynı zamanda okullarda örgün eğitimin ne zaman başlayacağına dair bilgilendirme yaptı. Vatandaşlar tarafından AVM'lerin açılıp açılmayacağı da merak konusu olmuştu. Erdoğan AVM’ler hakkında da görüşlerini paylaştı. Ayrıca berberler ve kuaförlerin de faaliyetlerine ne zaman başlayacağı da merak edildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları ise şöyle:

-1 Milyar 910 milyon TL bağış toplandı. Kampanyamız devam etmektedir. Yurt içinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza yardım ettik.
-İlaç ve Aşı Geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.
-Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ancak şu gerçeği asla aklımızdan çıkarmayalım. Ülkemizde de tam manası ile eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Salgının ne zaman tamamen biteceği belli değil.
-Normale döneceğiz. Ama bu yeni bir normal olacaktır. Maske kullanımı ve fiziki mesafeye riayet devam edecektir. Salgının tamamen bitmediği ülkeler sebebiyle uluslararası seyahatlerin ne zaman açılacağı belli değil.
-Mayıs ayı normalleşme planımız: 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, sokağa çıkma sınırlandırması günleri 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle dışarı çıkabilecek. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında olacak. 20 yaş altı gençlerimiz için 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında yürüme mesafesinde dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş arası ise 15 Mayıs 2020 günü yine aynı şartlar ve aynı saatte dışarı çıkıp hava alabilecek. Sonraki haftalarda aynı uygulamayı devam ettireceğiz.
-Bu hafta sonu yine sokağa çıkma yasağı devam edecek.
-Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde giriş çıkış yasağını kaldırıyoruz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış uygulaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.
-Berber, kuaför, güzellik salonu gibi yerler 11 Mayıs 2020 günü faaliyetlerine başlayabilecek.
-AVM'ler 11 Mayıs 2020'den itibaren hizmet vermeye başlayacak. 
-Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs 2020 günü başlayacak.
-Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı 27-28 Haziran günü, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran 2020 günü gerçekleştirilecek.