Gündem
Giriş Tarihi : 11-05-2020 21:03   Güncelleme : 12-05-2020 09:38

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Bayram Yasağı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Bayram Yasağı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Coronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen noktadan ve bu süreçte yapılan çalışmalardan bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bizbize Yeteriz Türkiye bağış kampanyasında toplamda 2 milyar TL civarında bağış toplandığını söyledi. Ayrıca 18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunda açıklamada bulundu.

Virüsü tamamen yok etmek zaman alacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Bu küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte başarıyla mücadele veriyoruz. Kurallara riayet ederek gösterdikleri sabırdan ötürü vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bazı kısıtlamaları kontrollü şekilde azaltmaya başlıyoruz. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda olduğumuz yeni bir döneme giriyoruz. Bu virüsü tamamen yok etmenin zaman alacağı aşikar. Uzunca bir süre hayatımızda maske ve fiziki mesafeyi bulunduracağız. Hayatımızı 10 Mart öncesine dönüş olarak algılamayalım. Zaruri işi olmadan sokağa çıkanlar, gereksiz kalabalık oluşturanlar kendi elleriyle virüsü besliyorlar. Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmamalıyız. Fiziki mesafeyi koruyacağız, kalabalık yerlerden uzak tutup hayatı sadeleştireceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Esnafımıza ve çalışanlarımıza, ekmeklerini kazanabilecekleri, evlerini geçindirebilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Mücbir sebebe dayalı olarak 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağkur ödemelerinin tutarı 40 Milyar civarında. Salgın sonrası siyasi ve ekonomik açıdan yeniden şekillenecek kürede ülkemizi avantajlı hale getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bayramı da kapsayarak 4 gün yasak
Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 şehre daha giriş çıkışlarda serbestlik getirdiklerinin altını çizerek, "65 yaş üstü vatandaşımıza 10 Mayıs günü 4 saat boyunca dışarı çıkmalarına izin verdik ve kurallara riayet ettiklerini görmek bize memnuniyet verdi. Bu Çarşamba günü de 0-14 yaş grubu çocuklarımız için, Cuma günü de 15-20 yaş grubu arası aynı imkandan yararlanacak. Bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmek istiyoruz. 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde Sokağa Çıkma sınırlandırılması uygulanacaktır. Bakkal, Kasap, Manav, Fırınlar bu 4 gün içerisinde saat 10:00 ile 16:00 arasında satış yapabilecek, evlere servis yapabilecek. Yaşlılarımız 17 Mayıs günü, 20 yaş altı gençlerimiz 20 Mayıs ve 22 Mayıs günü iki grup halinde sokağa çıkmayı sürdürecek. 9 ilimiz için daha şehirlerarası giriş çıkış yasağını kaldırıyoruz. Bugün itibariyle Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerimiz için giriş çıkış yasağı kaldırılıyor" şeklinde konuştu.